Nadváha a obezita

Práca s Pavlom Balážom prerušená

Mnohí z vás nás pravidelne kontaktujete a pýtate sa, ako sa darí Pavlovi Balážovi, s ktorým sme v relácii Siedme nebo na TV JOJ pracovali. S Pavlom sa nám darilo relatívne dobre, až pokiaľ neprišli tieto zásadné body zlomu. 

img

Pavol Baláž a televízne chudnutie 

Príbeh tohto pána poznáte už mnohí. A mnohí netrpezlivo čakáte aj na to, kedy vypustíme nové správy o Paľovom úspechu. S Paľom sme začali pracovať od začiatku roka 2014 až do vysielania, ktoré bolo v októbri 2014. Za ten čas Paľo s našou pomocou schudol 51 kilogramov. Už málokde sa dozviete, že tieto kilogramy boli dosiahnuté za režimu, kedy Paľo pracoval 10 až 12 hodín denne, častokrát aj víkendy. Paľo pracuje ako taxikár a toto sedavé zamestnanie nám nijako situáciu neuľahčovalo. Podľa nás bol výsledok hlavne po metabolickej a zdravotnej stránke naozaj oslnivý, vy viete že estetika nasleduje až dlho potom. Naša práca s ním stála na týchto základných pilieroch:

  • Každo-týždenná korekcia trénera, ktorý s ním v mieste bydliska trénoval 3x za týždeň po 60 - 80 minút u neho priamo doma. Tréner Rasťo nám posielal písomne reporty z každého jedného tréningu (aj videá) a do ukončenia spolupráce s nami mal Paľo presne 123 tréningov. 
  • Jeho tréningy sme korigovali vzhľadom na Paľovu stúpajúcu kondíciu. Na základe odporúčaní od lekárov sme citlivo zvyšovali objem aj intenzitu záťaže. Rozhodovali najmä výsledky záťažových testov jeho srdca a tiež to, čo povedal fyzioterapeut (Paľove svalové disbalancie a ich korigovanie). 
  • S Paľom sme takmer každý mesiac absolvovali série vyšetrení u dvoch lekárov a kontrolu u fyzioterapeuta. Títo experti nám dávali spätnú väzbu na aktuálny tréningový aj výživový protokol a podľa výsledkov sme program neustále aktualizovali a upravovali. Veci sa pravidelne menili a obmieňali podľa toho, ako “fúkal” vietor (zdravie, výsledky, ťažkosti, bolesti, iné tlaky). Organizácia týchto vyšetrení a celé následné korekcie a nové postupy zaberali kvantá času a niektoré vyšetrenia, ktoré sme potrebovali pre našu prácu, sme platili z vlastného vrecka.
  • Najčastejšie sme si s Paľom telefonovali (asi 1x za týždeň v priemere), pomáhali povzbudzovať jeho často klesajúceho ducha a poskytovali ďalšie rady ako čo obmieňať vzhľadom na jeho časté problémy. Išlo o rôzne nové aj opakujúce sa komplikácie od tráviacich problémov až po ťažkosti s pohybovým aparátom. 
  • Pre Paľa sme zabezpečili aj cvičebné pomôcky na doma a posielali pravidelne suplementy na naše náklady (Wellness Proteín, rybí olej, kokosovový olej). 

Kľúčové je, že výsledky ktoré sme dosiahli, boli skutočné a neprikrášlené (alebo skôr neznásilnené). Paľo sa nachádzal vo svojom reálnom živote a my sme modifikovali jeho životný štýl tak, aby aj napriek ťažkej práci dokázal napredovať. Paľo pracoval od 60 do 70 hodín týždenne v zamestnaní, ktoré nás zásadným spôsobom brzdilo (celodenné sedenie v taxíku). Na výber sme však nemali. Paľo musí živiť rodinu a plniť si záväzky ako každý občan našej krajiny. Náš prístup bol koncepčný a dlhodobo strategický ale s pomalším tempom progresu. Zákony prírody sa nedajú obísť a skratky neexistujú, či sa to niekomu páčilo, alebo nie.

Po odvysielaní Paľovho úspechu (prvých 50 kg dole) išiel spolu s rodinou na zaslúženú dovolenku, ktorú dostal od produkcie. Po návrate musel v práci začať pracovať na dva celé mesiace 12 až 18 hodín takmer denne (!!!) a častokrát ledva stihol 1 tréning za týždeň. Bol pritlačený okolnosťami aj zamestnancom. V tomto čase dosť výrazne poľavil, nemohol si dovoliť udržať tempo tréningov ako doteraz a výrazným spôsobom si pozmenil aj výživový protokol (jedol viac, častejšie ako mal, väčšie porcie a viac sacharidov ako bolo dovolené aby sa vysporiadal s väčším objemom stresu). O mnohých veciach sme sa dozvedeli až veľmi neskoro, ale aj to by nevadilo, lebo keď je kríza, treba sa na ňu adaptovať a zmeniť stratégiu. Dva mesiace poľavenia sa odrazili na Paľovej hmotnosti a z cca 200 kg pribral na 218 kg. 

Medzi tým sa však udiali rôzne veci, na ktoré žiaľ nemáme priamy dosah. V skratke produkcia hľadala partnera, ktorý by dokázal pre Paľa vytvoriť optimálnejšie podmienky na chudnutie. A našťastie našli ho. Z nášho pohľadu to boli veľmi pozitívne správy. Pre Paľa našla produkcia sponzora, ktorý mu dokázal vytvoriť podmienky pre chudnutie od ubytovania v Bratislave, tréningy 2x za deň a sústredenie sa len na chudnúci režim bez nutnosti pracovať. Zo začiatku to vyzeralo tak, že nájdeme spoločnú reč aj s produkciou i sponzorom. Nenašli sme. Sponzor trval na tom, že má k dispozícii vlastný team a podmienky v ktorých sa o Paľa postará. Od marca 2015 s Pavlom Balážom teda pracuje nový team. Dokonca ani nikoho nezaujímali kvantá informácií, dát a zdravotných výsledkov, ktoré sme o Paľovi nazbierali za celý ten čas, aby si to mohli prevziať ako agendu, z ktorej môžu ďalej vychádzať pri tvorení vlastných programov pre Paľa. Máme z toho ťažkú hlavu i srdce, nakoľko sme do Paľa investovali nemalé úsilie, ale život je raz taký. Určite to bude na niečo dobré. Či sa Paľo ukáže na televíznej obrazovke nevieme ale dúfame že áno, pretože by to znamenalo, že bol v otázkach chudnutia úspešný a posunul sa výrazne vpred. Zmeniť pozitívne život niekomu, ako je Paľo, je záslužná práca a my veríme, že to s ním dopadne dobre. 

Dúfame však, že keď raz prestanú existovať umelé podmienky, ktoré sa okolo neho teraz vytvorili pre dosahovanie televíznych cieľov, po návrate do jeho pôvodného režimu a života nebude zbytočne priberať. Želáme mu preto, aby si svoj vyšší štandard dokázal podržať už navždy. Držíme mu úprimne palce, pretože boj za lepšiu verziu samého seba nesmie prehrávať nikto z nás (či už s nami alebo bez našej priamej pomoci).

 

benjaminszabo
Pridané: 08.10.2015, 14:23
Reagovať
Pridané: 08.10.2015, 14:23
Reagovať
Druhý krát v siedmom nebi
Práve som si pozrel záznam, keďže som dostal info že bol v Siedmom nebi Paľo opäť. Klobúk dole pred tým, že dal opäť dole zopár desiatok kilo. Osobne sa ale obávam, aby nebol moc ovplyvňovaný vonkajšou motiváciou, lebo väčšinou vždy niečo iné získal za to že do štúdia schudol, tak ako naposledy (financie, ľudí zo svetu zdravia, veci do domácností, dovolenku, a pod.). Určite si veľa zaslúži ako odmenu za to ako maká, len čo keď to prestane? Niečo podobné sa už stalo, keď pribral naspäť myslím 20 kg. V každom prípad,e nech sa Paľovi darí
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
dukelis
Pridané: 02.05.2015, 23:25
Reagovať
Pridané: 02.05.2015, 23:25
Reagovať
A co na to Palo?
to je take zvlastne - Palo na to nereagoval? Len tak si nechal zmenit team? Co je nesvojpravny? Ci ako je to s nim?
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vlado
Pridané: 02.05.2015, 23:57
Reagovať
Pridané: 02.05.2015, 23:57
Reagovať
Re: A co na to Palo?
No, nerad by som rozoberal nejake detaily okolo toho, aby ludom nebolo zbytocne zle. Palo je v tom relativne OK, musi skor posluchat. Dostava predsa zadarmo sluzby, ktore mu zachranuju zivot, takze podla toho kde fuka silnejsi vietor, tam sa orientuje, comu rozumieme. My mu nic z toho co ma dnes poskytnut nedokazeme (ubytovanie, servis, 2-3x za den treningy, atd), nemame na to zazemie ani kapacity...
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
tomi22m
Pridané: 30.04.2015, 23:23
Reagovať
Pridané: 30.04.2015, 23:23
Reagovať
Spolupraca
Dobrý deň. Je obdivuhodné čo ste urobili, koľko úsilia, času,vedomostí, námahy ste venovali,vlastne neznámemu človeku a ukázali mu určite správny smer pre jeho napredovanie. Bohužial sa to vyvinulo ako vyvinulo. Verím, že Vaše vedomosti aplikované v praxi k niečomu boli, priniesli svoje ovocie a boli ste aj vy sami zo sebou spokojní, pretože je byť s čím. Najhoršia práca je totiž z luďmi. Taktiež verím, že ste inšpirovali vela luďí stať sa lepšou verziou samého seba či už prostrednícstvom relácie ,blogu, tak ako ste inšpirovali aj mňa aby som našiel v sebe to čo sa už dávno vytratilo a váš blog sa tak stal inšpiráciou aj pre mojich známych. Držím palce s ďaľšími projektami , veľa síl a úspechov kedže to čo robíte , robíte podla mňa na 1* nech si hovorí kto chce čo chce . GL
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vlado
Pridané: 17.05.2015, 12:32
Reagovať
Pridané: 17.05.2015, 12:32
Reagovať
Re: Spolupraca
Dakujeme velmi pekne za vase slova, my drzime palce vam v dalsom napredovani za lepsou verziou sameho seba.
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem