Ivan Mach - interview
Nasledovné interview je cenné najmä pre mňa. Tento pán je zodpovedný za moju odbornú spôsobilosť v oblasti výživy, životosprávy a wellness. Aj vďaka nemu som v Prahe získal certifikát poradcu pre výživu. Dnes som sa s nim zhováral na tému zdravia a o iných citlivých témach.
Ing. Ivan Mach, CSc. - poradcov pre výživu nebude nikdy dosť
Otázka 1. Ako expert na výživu máte množstvo príležitostí na hodnotenie vzťahu bežných ľudí k výžive i aktívnemu životnému štýlu. Spozorovali ste nejaký posun ľudí k zodpovednejšiemu životnému štýlu, ako napríklad pred 10-timi rokmi?
Myslím, že karty jsou dnes rozdány podobně jako v minulém desetiletí. Ti, kteří si zakládají na svém vnitřním i vnějším Já, se samozřejmě o výživu zajímají a jsou ochotni vyvážit i svůj životní styl. Kdo však nevěří rčení, že „v mizerném obalu obvykle bývá i mizerné zboží“, přistupuje ke své postavě, zdraví a životnímu stylu stále nezodpovědně. Přitom vůbec nezáleží na věku, vždyť mladých obézních raketově přibývá. Co se však změnilo, je velikost prostoru, který dnes nabízí výrazně širší volbu nových forem cvičení, nových potravin a doplňků stravy, zdrojů informací a profesionálů v oboru. Vždyť sotva před deseti lety vznikl v Česko-Slovensku první kurz poradců pro výživu Nutris, nezaměřený klinicky (na nemocné), ale spíše preventivně.
Jinými slovy ti, kteří se chtějí posunout správným směrem, to dnes mají mnohem snazší než před deseti lety. Právě dnes např. začíná celosvětový Měsíc biopotravin - každý má možnost je ochutnat, zařadit do jídelníčku, posoudit jejich výhody a nevýhody. Kolik z nás to však udělá?
Otázka 2. Vaše kurzy nutris navštevujú desiatky ľudí každý mesiac, dokonca aj ja sám som bol vašim študentom. Pozorujete zvýšený záujem o profesiou poradcov pre výživu?
Ano, tohle je další paradox, ale zaplať pánbůh za něj. Pokud jsme ještě před pěti lety měli průměrnou účast v kurzu cca 30 studentů, dnes tyto počty stoupají zpravidla nad 40 i více. A to nemluvím o návštěvnosti odborných seminářů (kolem 50) a nově nabízených kurzů zdravého vaření (20, počet je bohužel omezen kapacitou školicích prostor).
Budoucích profesionálů tedy přibývá (kurzy pořádáme 4krát ročně), a to včetně vyškolených lékařů, sester a lékárníků, kteří moje kurzy pravidelně navštěvují, ale poruch spojených s nesprávnou výživou a zásadních chyb v životním stylu v populaci viditelně přibývá. Nesmím zapomenout, že i počet slovenských studentů strmě stoupá, zejména pokud pořádáme kurzy v Resortu Sv. Kateřina, který leží asi 150 km od slovenských hranic.
Otázka 3. Zastávate cenný prístup, že človek musí ísť svojim žiakom príkladom. Ako sa o seba staráte a čo by ste charakterizovali ako najviac dôležité?
Řekl bych, že především těžím ze základů, které mi dala závodní i kondiční kulturistika, které jsem se do čtyřiceti aktivně věnoval. Naučila mě rozumně jíst a hýbat se, protože na kolektivní sporty jsem neměl velké nadání. Cvičení je dnes spíše příležitostné, za to nad každým soustem se jako výživový poradce natolik zamýšlím, že někdy trpím výčitkami svědomí, protože se už zdaleka nestravuju tak čistě jako kdysi.
Naštěstí působím v Resortu Sv. Kateřina jako ředitel dietologie, kde jsem spoluautorem zdravého jídelního lístku s deklarovanými nutričními hodnotami, takže mi vlastně ani nezbývá než se tam zdravě a vyváženě stravovat.
Otázka 4. Prečo si myslíte, že potrebujeme uvedomelejší prístup k výžive, pohybu i celkovej životospráve?
Kdo chce dlouho, naplno a kvalitně žít, tak se bez takového přístupu prostě neobejde. Nelze kompenzovat prohřešky proti výživě a vyváženému životnímu stylu konzumací léků, které stále ve větším množství nabízí moderní medicína a farmacie, jak jsme svědky. I když jsme povinně pojištěni a měsíčně za to platíme značné částky, tak nikoliv medicína a kosmetologie, ale my sami jsme zodpovědní za svoji akceschopnost, vzhled a zdraví, a to do stále vyššího věku, který se zákonitě prodlužuje.
Měl by se však prodlužovat přirozenými nástroji, jako je moderní výživa, chytré doplňky stravy a nové formy cvičení, a ne účinnějšími léky, diagnostickými metodami a moderní ošetřovatelskou technikou v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných. Jedna skvělá diabetoložka, která přednáší v našich kurzech Nutris, nám řekla, že je radši, když její pacient zemře na náhlý úraz než na závažné zdravotní komplikace cukrovky.
Otázka 5. Aký máte názor na dnešné časté riešenie zdravotných problémov farmáciou a liekmi?
Když selže nefarmakologická a systémová prevence a vznikne akutní patologický stav nebo úraz, nemám nic proti použití léků a moderním metodám akutní klinické medicíny věřím. Jejich rozvoj by však měl jít ruku v ruce s rozvojem preventivní medicíny, což se neděje, a nám, profesionálním poradcům pro výživu, nezbývá, než ji sice nedokonale, ale aspoň systémově a systematicky (výživa-pohyb-pitný režim-regenerace), suplovat. Kdy se konečně lékaři začnou zabývat prevencí?
Otázka 6. Ak by ste mali zázračnú paličku a mohli by ste s ňou raz počarovať, aký efekt by ste chceli najradšej spôsobiť?
Velmi jsem se poučil z nedávných vystoupení a ze skvělé knihy MUDr. J. Hnízdila - Mým marodům (Lidové noviny, 2011). Pokud je celá společnost nemocná, těžko v ní mohou fungovat správné zásady péče o zdraví a vyvážený životní styl zahrnující pohyb a regeneraci ve volném čase. Místo toho je společenský rozvoj řízen ekonomickými ukazateli, trhem práce a nesystematickými politickými hrami. Také ovzduší ve firmách a společnostech není podřízeno tomu nejcennějšímu, co máme, to je obecnému zdraví, ale procentům zisku, ekonomického růstu za každou cenu a podobných „ukazatelů“.
Nedivme se tedy, že se manažeři a politici chovají jako psychicky nemocní (psychopati), protože ženou společnost nikoliv ke zdraví a kondici, na nichž je založena skutečná prosperita, ale k růstu HDP a zisku. Kdybych tedy měl ten kouzelný proutek, což je nereálné, tak bych se pokusil změnit společenské klima a myšlení našich politiků a manažerů směrem k takovému druhu společenského rozvoje, který bude v souladu se zdravím obyvatel a zůstane co nejšetrnější k přírodě. To je v nejbližší době taky nereálné, pokud celá společnost nepozvedne hlavu a neřekne nahlas DOST! Myslím, že se takové změně, ke které bych chtěl svým kouzlem přispět, říká trvale udržitelný rozvoj.
Praha, 1. září 2011
Tento článok ešte nemá spracovaný sumár. Chcete nám s tým pomôcť? Pozrite si vzorový sumár v tomto článku pre inšpiráciu (link: https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zbavte-sa-celulitidy-len-za-45-minut.html)
Ak sa rozhodnete článok spracovať, váš návrh na bodový sumár článku nám zasielajte na vlado@vladozlatos.com
Aj vy môžete prispieť k budovaniu kolektívnych poznatkov a vedomostí, ktoré koncentrujeme na tejto webovej stránke. Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, môže byť sumár veľmi užitočný. Tešíme sa na kontakt s vašim kvalitným intelektuálnym návrhom na sumár tohto článku.