Životospráva a zvyky

Vyvíjame inteligentnú stoličku NESEDA

Prečo NESEDA? Pretože táto stolička má riešiť jeden z najzávažnejších problémov nášho storočia: celodenné sedenie. Aby sme týmto degeneračným vplyvom zabránili, prichádzame s inovatívnymi riešeniami. O čo ide?

img

NESEDA: inteligentná stolička, ktorá vám sedieť nedá

Spomínate si, ako sme v jednom článku prezentovali nápad, ako by mala vyzerať ideálna stolička pre (ne)pohodlne sedenie? V tomto článku sme preberali aj všetky dôležité súvislosti a dôvody, prečo je dôležite zaoberať sa týmto fenoménom s názvom celodenne (degeneračné) sedenie. Načrtli sme aj dôvody, prečo je dôležité začať meniť celú kultúru pracovného prostredia, kde sa má prestať akceptovať to čo je bežné, pretože to automaticky neznamená že je to aj normálne. Jedno z riešení, na ktorom aktuálne pracujeme je inovatívna stolička, na ktorej budete môcť striedať niekoľko pracovných polôh. Nebudú to úplne pohodlné polohy a to je jeden zo základných dôvodov, prečo bude stolička fungovať. Prinúti vás “hýbať” sa tým, že budete často meniť polohy v sede. Pôjde najmä o tieto pracovné polohy:

 1. klasické sedenie (pre prípad, že musíte robiť niečo také, že v inej polohe sa na to neviete koncentrovať),
 2. sedenie v tureckom sede (neskracujú sa bedrovodriekové svaly, ktoré sú najviac skrátene z celodenného sedenia v tradičnej polohe - súvislosti v článku,
 3. kľačanie na kolenách (sedíte si na vlastných pätách alebo medzi nimi),
 4. opieranie sa o stoličku v stoji (o operadlo zozadu),
 5. sedenie v hlbokom drepe (pre niektorých zatiaľ nedosiahnuteľná poloha, no náklonom sedacej časti sa uľahčí “tréning” tejto polohy, ktorú zo všetkých považujeme za najdôležitejšiu, pre jej anti-degeneračné vlastnosti - naťahuje všetko to, čo sa z dlhého sedenia skracuje).

V tomto projekte spolupracujeme s Michalom Trubanom a s technickým vývojom tejto špeciálnej stoličky nám pomáha Csaba Posvancz a jeho team. Zatiaľ sme vyrobili dva prototypy (0,1 a 0,2 verziu), ktoré sme otestovali doma pri práci a na týchto verziách odlaďovali všetky “muchy”. Z obrázkovej galérie si môžete pozrieť postup práce, či náčrt niektorých dizajnových návrhov, ktoré slúžia iba ako ilustrácia. 

Verzia 1.0 bude hotová už tieto týždne pre ďalšie testovania a finalizáciu (povrchové úpravy, farby, výber materiálov, atď.). Súbežne pracujeme aj na verzii 2.0, ktorá bude mať v sedákoch a opierke inštalované rôzne senzory, ktoré budú zbierať o vás rôzne dáta. Tie sa budú vyhodnocovať v aplikácii (mobil, tablety) a o detailoch vás budeme čoskoro informovať. Preto ak máte záujem byť o tomto projekte informovaní, prihláste sa na odber noviniek cez nasledovný formulár. Hneď ako bude niečo nové, vy sa o tom dozviete prví:

Prihláste sa do odberu správ k tomuto projektu: Stolička NESEDA
(musíte byť prihlásený do svojho osobného účtu)

Naša misia je v tomto projekte nasledovná:

 • zaviesť novú kultúru pohybu do pracovného prostredia,
 • zmeniť spôsoby sedenia a to, čo je v spoločnosti “normálne” a čo bežne akceptované (napríklad sedím v squate a nikto sa nečuduje),
 • pomáhať vytvárať také pracovné podmienky pre pracujúcich ľudí, aby sa im prechod do pohybovej kultúry čo najviac uľahčil (inteligentné stoličky, aplikácie, inštalácia jednoduchých pomôcok na cvičenie za no-extra-time priamo do ich pracovného prostredia: hrazdy, kruhy, palice, bradielka - viď video nižšie),
 • neskôr preniesť tieto mechanizmy do škôl a detských zariadení, aby kultúra pohybu sa stala bežnou súčasťou nás všetkých (najmä mládeže od malička). 

Našim cieľom do budúcnosti je pokúšať sa vytvárať čo najviac inteligentných nástrojov a vynálezov v štýle IoT. Čiže spájať mnohé užitočné technológie, ktoré dokážu zbierať zaujímavé dáta a údaje (data mining). Dáta a databázy sú síce veľmi dôležité, ale ešte dôležitejšie sú algoritmy, ktoré tieto dáta čítajú, vyhodnocujú a pokúšajú sa v nich nájsť opakujúce sa vzorce i riešenia. Kvalita týchto algoritmov je podmienená kvalitou inteligencie ľudí, ktoré sa pokúšajú dáta analyzovať a vyvodzovať z nich ďalšie závery. Ak ste v tejto oblasti expert, neváhajte nás kontaktovať.

Túto oblasť považujeme za perspektívnu najmä preto, že čím lepšie individuálne dáta máte zozbierané, tým ľahšie dokážete optimalizovať svoju vlastnú životosprávu (zdravie, kondícia, iné). Domnievame sa, že riešenie akýchkoľvek problémov závisí práve od užitočných vynálezov, ktoré sú najdôležitejším produktom nášho kreatívneho myslenia.

Aby sme vás v tejto téme dostatočne navnadili, z nasledovného videa si môžete pozrieť stručný prehľad najdôležitejších myšlienok a problémov, ktoré v problematike celodenného sedenia vidíme my:

 

Náš plán v tomto projekte do najbližšieho obdobia je nasledovný

 • do konca roka 2015 spustiť predaj verzie 1.0, ktorá ešte nebude obsahovať senzory (čiže spustiť aj web stránku),
 • do konca roka vyriešiť technické výzvy súvisiace so senzormi a aplikáciou,
 • začiatkom roka (marec?) vypustiť verziu 2.0 aj s funkčnou aplikáciou,
 • dať možnosť dokúpiť si senzory a inštalovať do verzie 1.0.

Ak chcete byť informovaní o našich ďalších krokoch v tomto projekte, prihláste sa prosím cez formulár a my vás budeme informovať hneď, ako budeme mať nejaké nové správy:

Prihláste sa do odberu správ k tomuto projektu: Stolička NESEDA
(musíte byť prihlásený do svojho osobného účtu)
 

Zatiaľ vás pozdravujeme a držíme palce, aby ste zatiaľ vo vašom pracovnom prostredí dokázali urobiť aspoň nejaké kompromisné zmeny. 

 

Janka
Pridané: 29.10.2015, 15:29
Reagovať
Pridané: 29.10.2015, 15:29
Reagovať
Super nápad
Ahoj Vlado, toto je úžasný nápad a veľmi potrebný ! Držím palce nech ide vývoj podľa plánov a teším sa novinky. Jana
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem