Názory a postoje

Samuel Piasecký ide na Olympiádu

Naposledy náš Slovenský gymnasta štartoval na OH pred 20-timi rokmi. Sme nesmierne radi že sa Samovi podarilo dosiahnuť tento historický úspech, pretože veľmi skromnú zásluhu mám na tom aj ja. V čom Samo uspel má však úplne iný rozmer. Aký sa dozviete z nasledovného článku.

Vstupenka na OH 2012 je už v Samových rukách

Fyzická príprava akú si ani nedokážeme predstaviť. Asi takto sa pozerám na dlhoročnú prípravu Sama, ktorý ma už dávnejšie oslovil pre spoluprácu s potrebou optimalizovať jeho výživový, suplementačný a regeneračný režim. Dokonca si myslím, že Samo je jeden milióna (ak nie ešte viac), ktorý vôbec niečo také dokáže zvládnuť v podmienkach aké má k dispozícii.

Pravda je taká, že šport je buď čistý alebo vrcholový. Isto teraz chápete čo som mal na mysli. Dopingové "podvody" ktoré sa konajú vo vrcholovom športe sú absolútne bežné. Vieme aj prečo. Napokon sa niet čomu čudovať, pretože tu nejde o rozmarný čin, ale akt samozáchrany zo strany športovca. Ten ak začne "dopovať" nikdy to neurobí nerozvážne s prostoduchým úmyslom víťazenia ako to hlúpo vykresľujú média. Ide o ďaleko viac.

Ak športovec začne používať rôzne látky pod odborným dozorom, má na to vážny dôvod. Chce udržať svoje telo v dobrom zdraví bez choroby a úrazu z chronického preťaženia. Jednoducho prirodzene regenerovať už nestíha. Preto tu nejde o "lajdácke" používanie dopingových látok, ktoré démonizujú média. Tu ide o záchranu života človeka, ktorý svoje telo humpľuje pod tlakom sponzorov a tlaku verejnosti, ktorá požaduje čoraz väčšie výkony.

Napokon aj celá krása okolo olympiády by sa bez dopingu rozpadla a pravdepodobne prestala existovať, pretože by na túto "parádu" nemala peniaze. Olympijske výbory by neboli schopné získavať svoj reklamné honoráre, ak by sa na televíznych obrazovkách neobjavovali športovci, ktorí prekonávajú svetové rekordy a "trhajú" sa o čo najlepšie výkony. Je to celé smutné, ale o tom pripravíme článok niekedy inokedy.

Pravda je však taká, že vrcholové športy dosiahli svojho vrcholu a prekonávanie rekordov vo väčšine športových disciplín nie je možné prirodzeným spôsobom. V 95% športových disciplínach už boli ľudské limity dosiahnuté, no i napriek tomu spoločenská túžba po nových rekordoch neutícha.

Nedovolím si tvrdiť, že niektorí zo Samových súperov majú navrch vďaka dopingu. Vo svete vrcholového športu je možné presadiť sa len vďaka dvom možnostiam - extrémnej genetickej výbave (napr. Usain Bolt, Michael Phelps, Caster Semenyaová a iní s telesným predurčeniam na danú športovú disciplínu) alebo dopingom (napr. Marion Jonesová, Ben Johnson, Floyd Landis). V oboch prípadoch je však potrebná neskutočná drina, skvelé tréningové podmienky, dobrý realizačný team a mnoho ďalších faktorov.

Samová genetická výbava je obdivuhodná, ale oproti tomu čo dokázal svojou húževnatou prípravou pod vedením trénera je oproti tomu slabý odvar. Samo má neskutočne silnú imunitu, ktorá zvládala nápor fyzickej prípravy doteraz s prehľadom. Má veľmi silný žalúdok (krvná skupina O), čo ho zároveň aj predurčuje na extrémne silové športy, kde je treba mnoho aminokyselín pre regeneráciu svalových vlákien. V otázkach Samovej výživy, doplnkovej výživy a regenerácie sme sa hrávali s úplnými detailmi, pretože každé "deko" čo Samo nosil navyše bolo na záťaž. Často sme spoločne s trénerom riešili jeho celkovú únavu, slabosť a vyčerpanosť. V celoročnej príprave je nesmierne ťažké udržovať telo v špičkovej kondícií bez straty sily, kondície, či silovej vytrvalosti ale i napriek tomu sa to Samovi darí už dlhé desaťročie a to bez dopingu. Napokon aj dopingový komisár si nedávno Sama potajomky odchytil hneď po tréningu len preto, aby nemal čas niečo maskovať pred kvalifikáciou na OH.

To, čo však dokázal Samo je absolútne neskutočné, priam nemožné. So svojim trénerom Martinom Zvalom, ktorý je jeho trénerom i osobným kaučom zároveň sa dokázali prehrýzť cez tisíce problémov, ktoré Samovi stáli na ceste za jeho úspechom. Silno pochybujem, že aj ten najslabší gymnasta čo sa dostal na OH má také úbohé podmienky, v akých trénuje Samo.

Nemá k dispozícií žiadne zástupy odborníkov a denne musí s trénerom zápasiť so stovkami "detských" problémami. Začalo sa to kedysi od veľmi zlej finančnej situácii a pokračovalo problémami s prenajímateľom priestorov v špecializovanej gymnastickej hale. Ďalej sa musel Samo i jeho tréner vyrovnať s odsťahovaním celej haly, prestavbou novej haly a zháňaním prostriedkov na dokončenie haly. Samo trénuje na starom náčiní a náradí, pretože podpora športu je dnes taká aká je. A opäť sme pri peniazoch stále dokola. Okrem toho má Samo manželku a tri deti. Dúfam, že si uvedomujete túto poslednú vetu naplno.

To, že Samo patrí k svetovej špičke je ukážkou mimoriadnych schopností jedného trénera a jeho zverenca, ktorí sa nemôžu venovať svojej práci naplno ako je tomu bežné vo svete (zamestnávajú ich totižto tisíce zbytočných problémov). Ale tak to na Slovensku chodí a preto sa netreba čudovať, že Slovensko nemá vo svete športu, až na pár výnimiek, moc čo povedať. Až dodnes.

Pre toto všetko som rád, že som mal možnosť Samovi skromne pomáhať v oblastiach jeho regenerácie, suplementácie i výživy. Som neskutočne hrdý na to, čo dokázal a teším sa na ďalšie sedenia, kedy sa pokúsime opäť vyladiť Samovú formu k hviezdnym výkonom. Aj keď bude na OH výsledok akýkoľvek viem, že to, kam sa Samo dostal na Slovensku nemá obdobu.

Ďakujeme vám Samo a Martin, sme na vás oboch veľmi hrdí!

PS: pozrite si slávnostné video po Samovom a Martinovom návrate z kvalifikácie OH, kde ich celý gymnastický oddiel príjemne prekvapil a privítal.

 

Player should be appear, if you see this message, try to install Flash plugin.


Športové správy o Samovom úspechu:

Šport aktuality
Webnoviny
Webnoviny 2
Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem