...

Posledné komenty

Stano
Pridané: 14.12.2017, 23:51
Pridané: 14.12.2017, 23:51
Ahoj Vlado,
mám problém s preskakovaním v pravom kolene pri určitých pohyboch. Pohybu sa venujem už cca 7 rokov, začínal som ako tanečník teraz robím aj kopec iných vecí v dosť veľkom rozsahu. Ide o to že som sa nikdy necítil moc "pevný" v nohách a mal som problém s mobilitou. Nevedel som dať napr. hlboký drep pričom vždy ako som zišiel pod 90 stupňový uhol, začalo mi dvíhať päty. Dlho som to ignoroval nakoľko pri tanci som túto polohu nijako extra nepotreboval. Po pár rokoch som sa však začal zaujímať o koncept všeobecného pohybu a v prvom rade som teda začal odstraňovať disbalancie a problémy so základnými pohobmi ako tento. Postupne som to opravil a momentálne hlboký drep nie je pre mňa ešte úplne oddychová poloha ale už v ňom 1-2 minútky vydržím. Do tréningu nôh zapájam kopec vecí ako rôzne skákačky, locomotions, lungees, split squat, heavy squat, wall sit, veľa vecí takisto na mobilitu kolien a bedrových kĺbov a nejaké základy akrobatiky. Pri ničom nemám problém, len keď idem do a z hlbokého drepu cítim mierny preskok na vnútornej strane pravého kolena, pričom nie je sprevádzaný bolesťou. Toto sa takisto deje keď robím drep na jednej nohe pričom nemám problém ho na tom kolene spraviť no opäť je tam ten jemný preskok. Keď robím drepy so záťažou, nejdem zadkom až úplne dole k podlahe a vtedy sa mi to nestáva. Zaujímavosťou takisto je že po čisto silovom tréningu (tažké drepy) mi pripadá ten preskok miernejší keď sa dám následne do hlbokého drepu. Takisto mi príde pravá noha o niečo slabšia a menej mobilnejšia (vnímam to najmä pri drepe na jendej nohe). Chcem sa teda spýtať čo si o tom myslíš, prípadne či si sa už s niečím takým stretol ? Nemôže to byť spôsobené mierným vybočením kĺbu zo zlých pohybových návykov z minulosti ? Pprípadne nejakým ochabnutým tkanivom v oblasti pravého kolena ? Ešte by som podotkol že som na kolene nikdy nemal úraz okrem pár krát natiahnutej šľachy ale to už je dávna minulosť :-) Ďakujem za odpoveď
Vlado
Pridané: 14.12.2017, 23:02
Pridané: 14.12.2017, 23:02
Najprv by som poprosil lekara, ze vzhladom na to, aky typ operacie ste podstupila, co navrhuje absolvovat. Jeho slovo je v tomto case rozhodujuce. On zodpoveda za to, aby vas priebeh prvych dni / tyzdnov bol v bezpecny a potom je to uz vo vasich rukach. A tam nastupuje uz parketa rehabilitacie, ktoru mate plne pod kontrolou vy. Dolezite je, aby ste mali dostatok informacii aj postupov, ako rehabilitovat do 6 alebo do 12-teho mesiaca po operacii. Cielom je mat "zdrave" koleno a co to presne znamena, riesime aj v tomto clanku:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/rehabilitacia-operovaneho-alebo-zraneneho-kolena.html
martyn949
Pridané: 14.12.2017, 14:58
Pridané: 14.12.2017, 14:58
Zdravím opäť. Tak dnes som podstúpil artroskopiu kolena. Podľa príznakov to mala byť operáciu menisku. (MR som už nemal s dôvodu dlhého čakanie na objednanie a zbytočne predlženie operácie). Pri zákroku dr. zisti že menisksus je v poriadku (operácia menisku bola v predchadzajúcej operácii pri plasitke LCA ) ale poškodená je chrupavka (viac menej zničená). Počas operácie mi tam vypĺnal chrubapku, vrtal, neviem presne. Operácia trvala cca 1h. Chcel by som počuť Váš názor ako odporúčate pokračovať po tomto zákroku, či treba hneď od začiatku zaťažovať koleno snažiť sa naň dostupovať aj cez bolesť, rôzne cvičenia od prvého dňa už na posteli alebo sem je nevyhnutný kľudový režim používania bariel a pod.

Ďakujem za odpoveď
Vlado
Pridané: 14.12.2017, 09:52
Pridané: 14.12.2017, 09:52
Ahoj Andrej, nemam pre teba exaktnu odpoved, ako sa vyhnut informacnej toxicite a ako si urobit excelentny usudok, z ktoreho mozes so 100% istotou cerpat. Myslim ze nic take ani neexistuje. Kazdy pohlad / nazor / usudok obsahuje zrnka pravdy a je rovnako platny, ako nazor niekoho ineho. To ze kazdy nazor v sebe nesie aj zrnka pravdy aj stopy iluzii / nevedomosti, to je vzdy tak. Jedine co ti pomoze je s ludmi diskutovat, studovat co najviac pramenov (aj kontroverznych) a sledovat co dava zmysel tebe a HLAVNE - co funguje na teba v tvojej praxi. Studovanie teorie je pekne, ale lahko sa moze stat, ze jedneho dna sa stratis v "listoch" a pre ne nebudes vidiet strom a uz vobec nie les. Veda potrebuje javy rozbit na mono-kauzalne skutocnosti, aby dokazala svoju hypotezu overit. Lenze zivot nie je len o nejakej jednej puzzle skladacke, ktora je osamotena v priestore. Do nej sa napajaju dalsie a dalsie puzzle skladacky, ktore tvoria kontext, sirsi pohlad na skutocnost a tak dalej.

V mojich clankoch vsak casto krat odkazujem na povodne zdroje, z ktorych cerpam a z ktorych robim vlastnu interpretaciu. Pokojne si ich nastuduj ak ta to zaujima. To, ako pracujeme s informaciami, si mozes prestudovat tu:

https://www.vladozlatos.com/zacnite-tu.html#coprehlasujemeoinformaciach
Andrej.nejedlik
Pridané: 14.12.2017, 00:20
Pridané: 14.12.2017, 00:20
Dobrý deň prajem.
Práve začínam moju vzdelávaciu cestu smerujúcu k dostatočnému poznaniu vlastného tela a chcel by som vás poprosiť o vedomostné nasmerovanie.
Váš blog je plný výživných informácii, ktoré by už sami o sebe ako "študijný materiál" boli vysoko postačujúce. Avšak jeho informačná presýtenosť plus mierna nekategorizovanost a interpretácia adresovaná skôr pre lajkov vo mne vyvoláva neisté pocity. Som človek, ktorému nestačí vedieť, že niečo proste je tak ako to je, lebo to niekto povedal. Práve naopak, milujem otázku: "Prečo?", za všetkým hľadám vedu a chcem danej problematike porozumieť do takej hĺbky ako je v mojich silách. Preto sa vás chcem spýtať na radu ako postupovať, aby som sa na internete vyhol informačnej toxicite a nemusel pracne hľadať pre mňa relevantné informácie v mori "omáčok", ktoré sa okolo toho píšu. Myslíte si, že by bolo vhodné si v mojom prípade zaobstarať učebnice-základy biochémie, následne vyhľadávať rôzne semináre na danú tému a popritom sledovať váš blog? Momentálne ma zaujíma primárne téma stravovanie, neskor movement a jeho vplyv na naše telo a časom by som sa chcel zaoberať ako fyzickým, tak aj psychickým zdravím všeobecne. Uvedomujem si, že mi to môže zabrať aj niekoľko rokov a bude to náročné, ale o to viac sa teším.

Chcel by som sa s vami ešte podeliť s mojou víziou do budúcna. Mám 19 rokov, študujem informatiku na FIIT STU a chcel by som postupne začať vytvárať web stránku, ktorej obsahom by boli mnou nadobudnuté informácie o zdraví človeka. Mám predstavu vytvoriť niečo ako volne dostupnú interaktívnu "učebnicu zdravia", ktorá by pomáhala ľudom zorientovať sa v dnešnej dobe plnej komerčného zavádzania a celkového dezinformovania.

Nakoniec sa vám chcem ešte v tomto príspevku srdečne poďakovať, kedže ste to práve vy, kto ste ma pred pár rokmi inšpirovali k pohybu, ktorý neskutočne skvalitnil úroveň môjho života. Ďakujem.

jaroslav klinie
Pridané: 13.12.2017, 18:23
Pridané: 13.12.2017, 18:23
Ahoj, viem o Tvojom probléme s MTHFR, preto klobúk dole, ako si znížil hladinu Hcy. Tie články odporúčam do pozornosti ostatným.
Vlado
Pridané: 13.12.2017, 07:33
Pridané: 13.12.2017, 07:33
Ahoj, ano viem, v tomto clanku presne popisujem postup, ako som si ho znizoval uspesne ja. A pri poslednom merani ho mam stale v norme:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/nepodliehajte-iluziam-vo-vyzive-a-zivotosprave.html#comments

je to v bode: 4. Vrodená genetika... + viac informacii o mojich genetickych predispoziciach (silne aj slabe stranky) mam spracovane zas tu:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ako-vam-genetika-pomoze-spoznat-sameho-seba.html
Vlado
Pridané: 13.12.2017, 07:27
Pridané: 13.12.2017, 07:27
Dakujem ze ste vysledok nasho hladania zverejnila. Zaroven dodan, ze je skoda ze v tomto smere nie je nejaka zasadna inovacia a posun. Oblast stravovania deti je pre nas dolezita oblast, no musime si viac vstupit do svedomia a zacat sa v tejto oblasti viac realizovat so spravnymi partnermi. Ktokolvek z vas by mal nejake spojenie s ludmi, ktori podobne produkty a potraviny pre deti produkuje, je ochotny si vypocut navrhy, tak nam prosim taky kontakt posunte. Uz v minulosti sme sa o zopar kontaktov a navrhov na spolupracu pokusali, ale "studene" kontakty v realnom svete moc nefunguju....
Monika
Pridané: 12.12.2017, 07:06
Pridané: 12.12.2017, 07:06
Dobry den,

Pánovi Zlatošovi som zaslala fotodokumentaciu umelych mliek, ktoré su bezne dostupne predajne, znacky ako Nutrilon, France Lait, DM Bio, BabyLove, Sunar, Hipp, Beba, Hami, - po nutricnej stránke nevyhoveli a viacmenej su vsetky zlozenim rovnake. Na internete sa ponuka – mlieko dojčenské kozie Bio Holle, ktoré zo spomenutych mliek vyslo najlepsie.
jaroslav klinie
Pridané: 11.12.2017, 19:00
Pridané: 11.12.2017, 19:00
Ahoj, Vlado. Zatiaľ sledujem (iba) LDL a HDL, VMK a TAG, všetko O.K. Samozrejme, okrem iných markerov. Dôraz kladiem na antioxidanty a (podľa mňa) bez oxidácie ani tie LDL3-7 veľa škody nenarobia. Možno sa mýlim. Pouvažujem o tom vyšetrení. Pre mňa je už tretí rok nepriateľ č.1 hyperhomocysteínemia a podarilo sa mi znížiť hladinu na polovicu (7,7 mcmol). Ty vieš, o čom je homocysteín, ja som si naštudoval jeho metabolizmus (poznaj svojho nepriateľa), aj keď mu nechcem krivdiť, pretože (tak, ako cholesterol a.p.) záleží od koncentrácie, či je tvoj priateľ, alebo nepriateľ.
Vlado
Pridané: 11.12.2017, 15:03
Pridané: 11.12.2017, 15:03
Preto som daval odkaz na vsetky zaujimave studie a clanky, aby ludia ako ty mohli ist do hlbky, ak to potrebuju. Na nasom blogu (a celkovo v mojom uceni) ma bezny citatel vnimat cely les, nie to este strom a (ako ty) aj samostatne listocky na strome. Ak budes mat niekedy prilezitost otestovat sa na LDL subfrakcie u prof. Oravca v BA, urcite tak urob a ked budes mat chut, podel sa s nami o tvoje vysledky a zavery, na ktore si prisiel aj vdaka nim...
Vlado
Pridané: 11.12.2017, 15:00
Pridané: 11.12.2017, 15:00
Rado sa stalo, ak budes mat nejake otazky pri studiu ostatnych clankov, nevahaj sa opytat...
Vlado
Pridané: 11.12.2017, 14:56
Pridané: 11.12.2017, 14:56
Aj ja dakujem Lucia za tvoju reakciu, ak raz taketo vysetrenie budes absolvovat aj sama na sebe, urcite sa nam pochval s vysledkami. Podakovat treba najma profesorovi dokotorovi Oravcovi, ktory mal na mna trpezlivost. Este mame v plane nahovorit o tomto clanku / problematike podcast, ktory bude neskor dostupny TU:

https://itunes.apple.com/sk/podcast/zlatos-family-podcast/id1118024041
Vlado
Pridané: 11.12.2017, 14:53
Pridané: 11.12.2017, 14:53
Hmm, nemyslim si ze taketo jednostranne predlzovanie vydrze v tejto polohe bude pre teba specialne osozne. Zaroven sa neda na tvoju otazku ani presne odpovedat, ak nevidim tvoju kostru, tvoje svaly, skratenia, disbalancie, neotestujem v pohybe silne ci slabe stranky. Ak v tom vies dostatocne podsadit panvu a napnut zadok, nemal by to byt problem, ale je kopec inych uzitocnych veci, ktore mozes za ten cas rozvijat... Ja osobne som v zivote staticky plank netrenoval a zda sa mi vhodny iba pre uplnych zaciatocnikov, ktori nic neutiahnut / nezvladnu so svojim telom. Pohybovy vesmir je dzungla, ktora ma velmi mnoho uzitocnych veci na rozvijanie, ktore zaberaju dlhe mesiace ci roky. Naprikald naucit sa taku poriadnu rovnu stojku (bez steny) je praca na rok a svoje "core" tam rozvinies az az... skus sa inspirovat napriklad aj tu:

https://www.instagram.com/vladozlatos/
Vlado
Pridané: 11.12.2017, 14:49
Pridané: 11.12.2017, 14:49
Posudzovanie podla vyzoru je fajn, najprv je vsak dolezite tvoje fyzicke i dusevne zdravie. Je nutne naucit sa vediet druhym argumentovat, obzvlast, ak ich nazory su zalozene na predsudkoch, neuplnych informaciach, niekedy az bludoch a dogmach. V kazdom pripade nabrat 10kg svalovej hmoty je mozne, ale to by si musel od svojho tela zacat ocakavat ine fyzicke vykony, ako ocakavas teraz. Svaly mozes teda budovat tak, ze mu poskytnes "fast-food" pohyb (pumpovanie svalov na strojoch = rychla cesta), alebo "vyzivny" pohyb - kde sa so svojou kostrou naucit utahovat naozaj tazke pohyby (napriklas silova gymnastika). Takze testuj napriklad kolko das metrov splhu na lane bez prestavky, kolko drepov na jednej nohe bez toho, aby sa ti vbocovalo koleno, kolko urobis zhybov, muscle-upov na kruhoch a tak dalej. Tam iluziam nemas ako podliehat. Inspiraciu nacerpaj napriklad aj tu:

https://www.instagram.com/vladozlatos/
jaroslav klinie
Pridané: 06.12.2017, 19:00
Pridané: 06.12.2017, 19:00
Ahoj, nevidím rozpor, iba boli vtedy rozdelené LDL-A a LDL-B. Zrejme LDL-B sú tie LDL3-7. Píšeš ale, že VLDL sú aterogénne (zrejme všetky). Posielam Ti iný úryvok z toho istého článku (asi som mal hneď), v ktorom sa píše čosi iné. Túto informáciu mám aj z iných zdrojov.
Játra produkují různé druhy VLDL-částic: Při dietě chudé na tuky jsou to částice o Sf 60-400, které jsou větší a neaterogenní.; při stravě bohaté na tuky vznikají převážně malé denzní VLDL o Sf 12-60, které jsou naopak velmi aterogenní., tvoří se z nich malé denzní LDL-B.
Prečítal som si aj článok od p. prof. Oravca z r. 2011(Lipoproteíny plazmy) a dozvedel som sa niekoľko zaujímavých vecí, ktoré nie sú v Tvojom článku. (odporúčam do pozornosti). A súhlasím s medveďom, že oxidácia je ten"zlý ujo", a dodávam, že hyperhomocysteínemia je "zlá teta" a že títo dvaja sa účinne podporujú. Ale to by bolo na ďalší článok.
Vladimír
Pridané: 06.12.2017, 18:43
Pridané: 06.12.2017, 18:43
Nuž zatiaľ ma nič konkrétne nenapadá. Sledujem svoje namerané hodnoty, ako sa menia po skonzumovaní určitých potravín. Príklad: večer zjem biely jogurt a kyslú smotanu s pridaním mletého maku, alebo strúhaného kokosu. Ráno si nalačno zmeriam hodnoty. Potvrdené je, že percento tukov v tele stúpne napr. z 8-9 % na 10-11%. Na druhý deň večer zjem mäso so zeleninou a tvrdým syrom a ráno mám pokles tukov z napr 11 % na 7-9 %. Zaujímavé aj je, že po zjedení mliečnych tukov, ale aj iných (SFA, MUFA, PUFA) ráno moč viac cítiť niečo ako acetón, podobá sa to pachu z kravína) Cítiť to ale väčšinou, ako som na tejto strave, zrejme dôsledok spaľovania tukov. Keď dopĺňam sacharidy cca 1x do týždňa, teda trochu viac, ako v bežnom dni kedy sa snažím cca do 50g, zápach v moči sa zmierni. Takýchto zaznamenaných poznatkov je viac, je to zaujímavé. Venujem sa trochu cyklistike a tam sú tiež ohromné zmeny, dokážem šliapať na lačno dlhé kilometre, nepociťujem hlad a mám silu - ohromné.
Ináč čítam tvoje články, aby som si prehlboval poznatky, pretože tieto veci sú dosť zložité. Takže zatiaľ ďakujem.
lucieg.lucieg
Pridané: 06.12.2017, 16:54
Pridané: 06.12.2017, 16:54
Ahoj Vlado,

pracuji ve vedeckem prostredi, ale nejsem vedecky pracovnik. Jsem z prace na odborny jazyk zvykla, ale ac tematu lipidu nerozumim, Tvuj clanek jsem precetla jednim dechem, gratuluji! Vzdycky se samozrejme najdou mista k diskuzi ci otazniky, preci jen je jeste spousta mechanismu v tele, kterym nerozumime, ale dulezita je hlavni myslenka a ta je z clanku snadno pochopitelna. Je to prevratne zjisteni a budeme doufat, ze vysledky studii budou mit brzy prinos i do klinicke praxe. A na zaver jeste jedna obrovska gratulace k tvym laboratornim vysledkum, to je monstrozni zalezitost! Konecne klinicky dukaz, ze nizkosacharidove/ketogenicke stravovani s prevahou vhodnych kvalitnich tuku v kombinaci s castecnym hladovenim ma jednoznacne pozitivni dusledky na metabolismus a telesne procesy na vsech urovnich. Diky za skvely clanek a energii, kterou jsi vlozil do jeho sestaveni (vcetne laboratonich testu).
Fajnsmeker
Pridané: 06.12.2017, 16:20
Pridané: 06.12.2017, 16:20
Ahoj Vlado.
Chcel by som sa ta opytat na tvoj nazor na planking.
Je to podla teba vhodny cvik na rozvoj telesnej sily? Je vhodne vykonavat ho pravidelne?
Nehrozi zranenie chrbtice pri castom cviceni plankingu?

Ja sa mu venujem uz mesiac. Postupne predlzujem cas. Od 3 krat 1 min denne po sucasnych 5 krat 2 min kazdy druhy den. Citim sa skvele silnejsie a neboli ma chrbat ani hlava ale pocul som nazor ze dlhodoby planking je narocny na chrbticu.

Tvoj nazor?

Dakujem
Martin
Pridané: 06.12.2017, 15:38
Pridané: 06.12.2017, 15:38
Kamarati a nasa rodina nas posudzuje hlavne podla toho ako vyzerame a ja som pre nich teraz super stihly (nevadi, ze som mal predtim 15kg tuku na sebe). A utoky nie su vzdy prijemne. Rad by som nabral 5-10kg svalov, ale chapem, ze to par rokov potrva. Tiez nemat stale studene ruky a nohy :) (hormony? alebo mozno len zle dycham...). V podstate som rad a spokojny co robim. Len som si chcel overit ci robim dobre, ze som sa dal na tuto cestu (viz. vyssie). Preto tie testy - nepodlahnut iluziam :)
Vlado
Pridané: 06.12.2017, 15:07
Pridané: 06.12.2017, 15:07
Dakujeme za tvoje postrehy Vlado. Mas aj nejaku otazku, na ktoru by si sa chcel opytat aby si sa posunul niekam opat dalej?
Vlado
Pridané: 06.12.2017, 15:06
Pridané: 06.12.2017, 15:06
Ahoj Martin, mozno by bolo vhodne aby si najprv pred tym, ako pojdeme ta v niecom testovat, zistili ake su tvoje ciele a motivacie. Pises ze mnohe veci sa ti vyznamne zlepsili, tak na com este teraz pracujes? Kam sa chces posunut? Co na tvojom tele mas ako "projekt", ktory chces vylepsit / vyriesit?
Vlado
Pridané: 06.12.2017, 15:03
Pridané: 06.12.2017, 15:03
My dakujeme za pochvalu Daniel ale este viac sa budem tesit, ak sa s nami podelis aj o svoje vysledky, ci uz v dusevnej alebo fyzickej rovine, ktore aj vdaka nam (ale najma sebe) dosahujes... vsetko je to o tom, akou osobnostou sa stavame a podla toho sa nam v zivote aj dari...
daniel.ambroz
Pridané: 06.12.2017, 14:12
Pridané: 06.12.2017, 14:12
Ahoj Vlado, už dlšiu dobu sledujem Tvoju (vašu) prácu, myslím, že robíte pre ľudí neuveriteľne veľa týmito článkami. To množstvo informácií o stravovaní a celkovo o životospráve, jednoducho obdivuhodné. Tento článok ma aj tak ešte prekvapil. V dobrom. Vidieť, že sa niekto zaujíma o človeka ako o celok - s jedlom, pohybom, stravou ale aj s jeho mysľou, s jeho duševnými schopnosťami - naozaj klobúk dolu pred vašou prácou. Jednoducho ďakujem a želám všetko dobré vám aj čitateľom. Daniel
Vlado
Pridané: 06.12.2017, 07:12
Pridané: 06.12.2017, 07:12
Ahoj dik za postrehy. V com presne vidis rozpor alebo nedostatok mojho clanku, ked vieme ze LDL ma 7 subfrakcii, z toho minimalne 3 su bezproblemove a protektivne?
Vlado
Pridané: 06.12.2017, 06:56
Pridané: 06.12.2017, 06:56
Tato poznamka o transtukoch nedava zmysel. Tie mozu byt "zdrave" jedine ak tak pre motorovu pilu (aj to pochybujem). Treba si zavoj moderneho vymyvania mozgov odsunut bokom a pozriet sa na to, ako sa stravovali mnohi nasi predkovia, vcitane domorodych narodov na roznych kontitentov sveta. Nie je o tom malo poznatkov:

https://www.westonaprice.org
https://knihy.vladozlatos.com/vyziva-a-fyzicka-degeneracia.html

Navrhujem, aby ste si precital bud lepsie tento clanok, alebo tie doplnujuce, ktore k teme tukov mame. PUFA tuky nik nezavrhuje (najma nie omega-3), no ich pomer / objem vo vyzive cloveka tvori minimalnu - hoci esencialnu davku:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/tuky-nie-su-volba-ale-povinnost.html
Martin
Pridané: 06.12.2017, 03:57
Pridané: 06.12.2017, 03:57
Zdravim vsetkych!

Potreboval by som poradit na co sa mam otestovat (co skusit) ak mam podozrenie na anemiu (nie som lekar tak len citam a skusam). Mam velmi casto chladne ruky a nohy (uz od cca 12-15tich rokov, viac si nespominam). Na strednej som bral Lthyroxin na stitnu zlazu, potom prestal. Teraz je to v norme (fT4 = 14 pmol/l, TSH = 1.97). Casto mam, ale chut na kysle a slane... hm?
V skratke:
Na nizkosacharidovu a vysoko tukovu stravu som presiel koncom roka 2012 ako som objavil tieto stranky (velka vdaka Vladovi za jeho pracu!!!). cca 3-4 roky som jedol len 2-3x denne, posledny rok a pol len 1x. Moja zdravie, energia a celkova vitalita sa zlepsili 100-nasobne. Kazdy den 1-2h strecing, pohyb a cviky s vlast. vahou.
Problem je, ze moja vaha je nizsia 60kg / 182cm (som ektomorf, cca 7% tuku) a chcel by som mal viac.
Posledne dva roky som si dal robit aj testy (viz. nizsie) a pretoze nezijem doma, mam len jednu sancu za rok :)

B12 = 134
Hemoglobin = 122 g/l
HCT = 0.34 l/l
Erytrocyty = 4.07 (Lymfocyty, monocyty ok)
FE = 10.3 umol/l
MG = 0.73 nmol/l

Objednal som si 23andme a tiez chcem skusit dalsie testy (napr. Vitamin K, A, B9, B12, ferritin, HCL, NA, FE, vapnik, fosfor). Premyslam, tiez zaradit viac sacharidov cca. 200g (ryza, vlocky) do stravy. Alebo aj nad suplementaciou B12. Hoci najradsej by som ziskal vsetko zo stravy… :)
Ma niekto podobnu skusenost alebo nejake tipy co skusit, vylepsi?

Dakujem a prajem vsetkym trpezlivost pri dosahovani vysledkov, je to cesta!
Omasta
Pridané: 06.12.2017, 01:05
Pridané: 06.12.2017, 01:05
Jednou se dočteme, že trans tuky nejsou vlastně škodlivé. Ty nenasycené tuky není třeba úplně zavrhovat. Měl jsem rýmu, dal jsem si rybí olej, a pomohlo to v boji proti infekci a zánětu. Já bych to nechal tak. na něco umřít musíme.
jaroslav klinie
Pridané: 05.12.2017, 20:27
Pridané: 05.12.2017, 20:27
Ahoj, Vlado. O rozdelení LDL som čítal pred niekoľkými rokmi, hoci trochu inak. V Tvojom článku sa nezmieňuješ o oxidácii. Pripájam úryvok článku.
LDL[ upravit | editovat zdroj]
LDL jsou hlavní částice, které přenášejí cholesterol v krevní plazmě. Největší část pochází z transformace VLDL, ale některé jsou syntetizovány přímo (zvláště u pacientů s familiární hypercholesterolemií). Hlavní bílkovinnou komponentou LDL je apoB100. LDL mohou být katabolizovány různými typy buněk, a to jak LDL-receptordependentním mechanismem, tak LDL-receptornondependentním mechanismem („scavenger“ mechanismus).
Po vazbě na membránový receptor (jeho trvání je 5-7 minut) je částice LDL buňkou internalizována a rozložena. Vzniklý volný cholesterol inhibuje aktivitu 3-hydroxy-3-methylglutaryl-CoA-reduktasy, která je klíčovým enzymem pro syntézu (de novo) cholesterolu v buňce. Tímto způsobem je řízena syntéza cholesterolu podle potřeb buněk. LDL nezachycené receptory periferních buněk (asi jedna třetina) jsou katabolizovány "zametacími" (=scavenger) buňkami. Tento způsob však není řízen potřebou buněk. Část LDL se též metabolizuje v játrech. Uvolněný cholesterol je buď katabolizován na žlučové kyseliny a vyloučen do žluče, nebo je znovu použit k syntéze lipoproteinů.
Oxidované LDL částice jsou „patologické“ částice, silně aterogenní, které vznikají oxidací konjugovaných dvojných vazeb v mastných kyselinách působením volných kyslíkových radikálů. Oxidace LDL pozitivně koreluje s obsahem polynenasycených mastných kyselin (PUFA) a naopak negativně s obsahem mononenasycených kyselin v lipoproteinových částicích, a dále s obsahem ubichinolu (=koenzym Q10) a neesterifikovaným cholesterolem. Ubichinol inhibuje časné stadium oxidace LDL a je významný jako první antioxidans, které vychytává volné radikály. Dalšími látkami bránícími oxidaci LDL jsou flavan-3-oly, β-karoten (poslední ochrana). Neesterifikovaný cholesterol snižuje fluiditu povrchu částic a brzdí tak difúzi volných radikálů do nitra částice. Naopak urychlení oxidace působí Cu, Fe, Ni, Cd, dále nedostek Mg, ale i světlo.
Malé denzní LDL-B jsou snázeji oxidovatelné než větší LDL-A, které mají vyšší obsah antioxidantů. Oxidace LDL částic se pravděpodobně neděje v krevní plasmě, která obsahuje hodně antioxidantů i látky vázající kovové ionty potřebné k Fentonově reakci, ale ve stěně arterií, kde může dojít snadněji k oxidačnímu stresu. Oxidované LDL jsou vysoce aterogenní, protože nejsou vychytávány LDL-receptory, ale receptory „zametacích buněk“ a napomáhají tak ke vzniku pěnových buněk ateromových plátů. Časté stavy trvající hyperglykemie vedoucí ke zvýšené tvorbě glykovaných proteinů (tedy i lipoproteinů) stimuluje oxidaci LDL. Vytvářejí se i pokročilé konečné produkty glykace (=AGE = Advanced Glycosylation End products), které tvoří křížové vazby (cross links) s LDL částicemi, které jsou pak snázeji oxidovatelné.
Vladimír Slovík
Pridané: 05.12.2017, 20:16
Pridané: 05.12.2017, 20:16
Veľmi dobré články, pomáhajú sa človeku zorientovať. Ja sa stravujem ketogenicky niečo cez dva roky. Používam dostupné pomôcky na meranie hodnôt. Na prítomnosť ketónov v moči indikačné prúžky Diaphan, tlakomer manžetový na rameno, analyzačnú váhu Tanita a rozmýšľam aj o glukomere. Pri tomto režime som hlavne na začiatku zaznamenal citeľné zmeny - pokles hmotnosti, zväčšenie objemu svalov (krátke a intenzívne cviky) , vyššia výkonnosť, stratil sa pocit únavy a zaspávania počas dňa pri monotónnej činnosti alebo večer, pri sledovaní televízie, nemám potrebu jesť často, jem na obed a večer a pod. Tento stav pocitu ľahkosti a vyššej výkonnosti pretrváva. Teraz sa snažím už len zdokonalovať. Tých benefitov, čo som získal zmenou životosprávy je samozrejme viac. Zatiaľ sa to javí ako správna cesta.
Vlado
Pridané: 04.12.2017, 23:15
Pridané: 04.12.2017, 23:15
Na to sa neda odpovedat pausalne Martina. Mozno u vas postacia aj 2 HIIT treningy a 2 silove, pokial si ustrazite svoje stravovanie. Vzhladom na to, ze tato publikacia je uz starsieho vydania, je vhodnejsie aktualizovat postupy ak ide o stravovanie a tie najoptimalnejsie su zhrnute tu:

https://produkty.vladozlatos.com/sluzba-jedalny-listok-na-mieru.html

Mozno by vas vsak velmi obohatilo osobne stretnutie a ucast na nasom evente, kde sa prave ludom ako ste vy budeme cely den venovat:

https://www.ovladnisvojetelo.sk
martinazh84
Pridané: 04.12.2017, 18:20
Pridané: 04.12.2017, 18:20
Dobry den Vlado. 3x za sebou som si precitala Vasu knihu "Trvale schudnutie nie je nahoda". Urobila z nej vypisky ktore som odhodlana dodrziavat. Jeden bod - a asi aj najpodstatnejsi - neviem ako dostat pod kontrolu. Odporucate cvicit aspon 5x do tyzdna silove cvicenia a 3x tyzdenne 15 min. HIIT. Moj problem je casovy - vstavam 5:30, domov z prace chodim okolo 18 hodiny. Do toho rodina. Aj ked mi na schudnuti zalezi, nemozem to obmedzit iba na pracu, cvicenie, sprcha a spat. Otazka - bolo vase odporucanie 5x silovy a 3x HIIT najidealnejsie odporucanie alebo je to pomer len pri ktorom sa dostavia zelane vysledky? A menej caste cvicenie je "nice to do", ale neprinesie zelane vysledky? (schudnutie).Dakujem.
ivan.brs22
Pridané: 03.12.2017, 21:21
Pridané: 03.12.2017, 21:21
A
andrej.medved
Pridané: 03.12.2017, 14:27
Pridané: 03.12.2017, 14:27
Cholesterol nie je nutne znizovat, ten enzym moze byt niekedy blokovany. Obsahuje sirno zelezite komplexy, ktore su magnetom pre volne radikaly. Preto je dostatocny prisun antioxidantov potrebna pre jeho aktivitu a spravnu tvorbu zlce. Jeho aktivita sa danymi vitaminmi nedostane do abnormality.
Vlado
Pridané: 03.12.2017, 14:04
Pridané: 03.12.2017, 14:04
Ahoj, dik za tvoje postrehy. Je z nich citit potreba mat istotu cez vedecke mono-kauzalne studie a potom zas mas postrehy o tom, ze ci nie je spravne naucit sa telo vnimat ako celo, ako to robia na vychode. Nikto vsak nebude mat absolutnu istotu, ani ja, ani ty, ani ziaden vedec, preto je vhodne naucit sa zit v neistote a najlepsie ako vies s tym co mas teraz. Odpovede:

1. myslim ze pomer PUFA by sa mohol este zmensit, ostatne tuky su metabolicky neutralne a ziaduce, pokial su dobrej vstupnej kvality

2. neviem ci taka studia existuje, ale uz viac krat som pisal o tom, ze to je velmi malo pravdepodobne, ze niekto bude presne vediet aky druh tuku (PUFA, MUFA, SAFA? aky ich pomer?), v kombinacii s akymi sacharidmi (vlaknitymi, fruktozou, glukozou, skrobmi?) a ake nastavenie metabolizmu i hormonalnej citlivosti sposobuje tie najzavaznejsie problemy. Je to velka kombinatorika a to som este nespomenul geneticke zvlastnosti ci fenotyp danej osoby. Za mna je zjednodusene odporucanie nasledovne: ak konzumujes maly objem sacharidov (napr ovocie alebo aj ine povedzme do cca 30g) tak ich pokojne skombinuj s tukmi. Ak sa vsak chystas konzumovat vacsi objem sacharidov, uz tuky vyrazne minimalizuj a v takom pripade cim jednoduhsie budu tie sacharidy (menej vlakniny), tym lepsie. Nastane rychla glykemicka odpoved ale tak ako rychlo pride, aj rychlo odide.

3. Ak nemas informaciu o LDL subfrakciach, nemas ziadnu vecnu informaciu. Trygliceridy mas relativne vysoke, ale povedzme ze stale OK.

4. Pit ked si smadny. Bodka.

5. Kazdeho zivotna uloha je vytvorit v sebe dostatocne citlivu "technologiu" pomocou ktorej bude vediet realizovat svoje rozhodnutia a starat sa o svoje telo. Ale aj starostlivost o svoje telo ci fyzicku kondiciu a estetiku ma nejake konecne ciele. Svojmu telu sa treba venovat, ale po dosiahnuti urciteho stupna je to uz len o udrzbe. Preco? Pretoze to uz viac nie je o egocentrickom hladani dokonalosti. Je to o tom, ze taketo zdrave, funkcne, vitalne ale aj pekne telo sa stane nie cielom, ale nastrojom. Nastrojom na sebarealizaciu v tomto svete, kde napriklad cez podnikanie moze clovek ukazat svetu, ake je jeho poslanie. Tam uz taky nastroj ocenis, lebo ta nebude brzdit, ale bude neustale "nabruseny" na kazdodenne pouzovanie. Aj podnikanie je sposob, akym sa da prejavit laska. Takze ci svoj vnutorny ale aj vonkajsi ZEN (alebo si to nazvy akokolvek) dosiahnes cez ajurvedu, cez ine smery a postupy - to nie je podstatne. Podstatne je ze ho neprestanes hladat, ze budes otvoreny novym veciam, ze tvoja adaptabilna inteligencia (AQ) bude vysoka a ty sa budes moct naplno realizovat.... drzim ti palce.
Vlado
Pridané: 03.12.2017, 13:50
Pridané: 03.12.2017, 13:50
Potom HIIT by mohol byt v stredu a v piatok, utorok a stvrtok mas florbal. Idealne ten stvrtkovy florbal len taky z lahka.
Vlado
Pridané: 03.12.2017, 13:47
Pridané: 03.12.2017, 13:47
Vdaka za odborne postrehy Andrej. Otazne je, ci je v skutocnosti nutne cholesterol znizovat? Pokial ma clovek neaterogénnu hypercholesterolémiu (Subtyp 1b) bez malých denzných LDL a vysoké ateroprotektívne HDL, tak bez ohladu na vysku jeho cholesterolu, je ochraneny a bez akehokolvek rizika. Porozumel som vsak tomu tak, ze tieto tvoje odporucania by mohli fungovat najma pre tych ludi, ktori maju vysledok aterogénny (aj ked normolipémia) alebo aterogénny (hyperlipoproteinemia).

Sleepwalker.cak
Pridané: 03.12.2017, 11:23
Pridané: 03.12.2017, 11:23
Ja diky za rychlou reakci.:) Dejme tomu, ze prozatim by mel byt vrcholem ten HIIT - nez se do toho znovu dostanu a naberu fyzicku, tak florbal zas tak narocny nebude a zapasy me zatim take necekaji. Dalo by se rict, ze jde o pripravu na to, az bude vrcholem prave ten florbalovy trenink se zapasem...
andrej.medved
Pridané: 03.12.2017, 10:05
Pridané: 03.12.2017, 10:05
Z cholesterolu sa stal strasiak, lebo ludia strasiakov potrebuju. V skutocnosti je cholesterol antioxidant. Ak chceme riesit cholesterol, mali by sme sledovat malondyaldehydom poskodeny cholesterol(MDA-LDL). Je znakom dlhotrvajuceho oxidacneho stresu. Bohuzial tento marker sa nesleduje. Co je zaujimave lieky na znizovanie hladiny cholesterolu zvysuju oxidacny stres. Tymi liekmi su statiny. Toto sa deje cez 2 mechanizmy.
- Prvnym je blokovanie enzymu HMG-CoA-reduktazy. Na tento mechanizmus je naviazana aj synteza koeznymu Q10. Koeznym Q10 je silny antioxidant a latka s protizapalovymi ucinkami.
-Druhym mechanizmom je nadmernatvorba oxidu dusnateho,ktory posobi vo vyssich koncentraciach a dlhodobom posobeni ako volny radikal. Oid dusnaty a jeho metabolit peroxynitrid dokaze blokovat enzymy ako napr. tetrahydrobiopterin. A ak je tento enzym blokovany narusi sa metabolizmus argininu. Arginin sa meni na asymetricky dimetylarginin( ADMA) a superoxidovy radikal. A pokial v cievach chyba superoxid dismutaza (SOD3) superoxidovy radikal nedokaze dobre dismutovat.

Ked sa k tomu pridruzi pretazenie buniek cez laktat (nasledok mitochondriopatie) superoxidovy radikal sa zmeni na vysoko agresivny hydroxylovy radikal. Toto sa deje v dosledku laktatovej acidozy. Hydroxylovy radikal poskodzuje membrany a spusta zapaly. Tak takyto je prinos liekov na znizovanie cholesterolu.

Vysokotukova strava je dolezita pri vsetkych zapaloch. Spalovanie cukru pri zapale (glukoza) je takmer vzdy blokovaná. Laboratorne sa to meria cez pomer laktat/pyruvat. Koncetracia laktatu je abnormalne zvysena. Pri zapale sa tvoria prozapalove cytokyny, ktore blokuju metabolizmus cukru a cukor sa v bunke menina laktat. Laktat zvysuje tvorbu volnych radikalov, obera bunku o vitaminy skupiny B a mineraly.

A este k upchavaniu ciev. Je danny proliferaciou buniek spustenej zapalom (tam sice statiny posobia antiproliferacne) ale aj tym ze sa bunky imunitneho systemu (monocyty) "prežeru" zoxidovanycm cholesterolom (posobia ako volný radikal), spusti sa v nich oxidacny stres a odumru. Takto sa vytvoria ateroskleroticke plaky.

Za tento proces zapalov na cieach nesu zodpovednost prepalene rastlinne oleje, jednoduch curky, chronicke zapaly v tele, nedostatok pohybu ale aj pretazovanie organizmu stresom, tazke kovy, pesticidy, lieky ako napr. analgetika ci antibiotika a kope dalsich faktorov. Ak by lekari sledovali markery zapalu ako TNF-alfa, IL-1, IL-6, MDA-LDL, nitrotyrosin, pomer latkat/ pyruvat alebo syntezu ATP v bunkach zistili by ze ich doporucene dietologicke opatrenia su naprd. Zmenou stravy na nizkosacharidovu stravu je podla mna optimalne riesenie tychto problemov.

A pre tych co maju vysoky cholesterol skuste zvysit prisun vlaknin, bioaktivenho viatminu B12, komplexneho vitaminu E a C. Dojde k odblokovaniu 7-alfa hydroxylazy, enzymu meniaceho cholesterol na zlc. Zrazu sa vam znizi zazracne cholesterol. ked tomu pomozete kurkuminfosfolipidovym komplexom nebudete sa stihat cudovat. A lekar sa stane vyznavacom spontannych vylieeni :D
Vlado
Pridané: 02.12.2017, 09:20
Pridané: 02.12.2017, 09:20
Ano operacia mozno nie je u vsetkych potrebna, ale otazne je v akom dohodobom horizonte to oni sledovali a ci u tych, co operacia nebola, nenastavala nefyziologicka degeneracia kolenneho klbu z nespravneho fungovania klbu (ten vaz nam nenarastol len tak pre nic za nic). A prave ten predozadny posun si ja osobne pamatam, pretoze mne sa vaz najprv natrhol a az po roku a pol odtrhol uplne. V mnohych pohyboch (nie len pri akrobacii) nastaval tento neprijemny posun v klbe a nechcel som riskovat, ze by som si nedopatrenim poskodil aj ine zdrave vazy. Operovany som bol v roku 2009 a venoval som vela pozornosti sposobom rehabilitacie, ktore povazujem za funkcne a moje koleno je dodnes ako zdrave / plnefunkcne bez akejkolvek znamky ze bolo operavoane (okrem jazvy). Vsetky znalosti ktore som z rehabilitacie za tie roky nazbieral som zhrnul v tomto online programe:

http://mojguru.sk/produkt/zdrave-koleno/
Vlado
Pridané: 02.12.2017, 09:15
Pridané: 02.12.2017, 09:15
Ahoj dakujem za otazku. Po HIIT treningu na druhy den potrebujes lahky trening, aby si zregenerovala. Otazne je, za aky tazky povazujes prave ten svoj florbalovy trening a ci sa to ma povazovat za vrchol tvojho tyzdna (vykonnostny). Za vrchol tyzdna povazujem zapas / turnaj, do ktoreho treba strategicky cely tyzden tak vyskladat, aby si naakumulovala zdroje svalovej, energetickej ale aj nervovu sustavu na maximum (superkompenzacia). Cize odpovedz prosim ci vrchol tyzdna ma byt tvoj florbal trening, ci HIIT trening alebo zapas / turnaj (ak existuje)....
Sleepwalker.cak
Pridané: 01.12.2017, 07:41
Pridané: 01.12.2017, 07:41
Ahoj Vlado, prosim te, chtela bych se te zeptat, jak mam nakombinovat HIIT s florbalovym treninkem - trenuju 2x tydne (ut a ct) a abych mela dobrou regeneraci, mam HIIT zaradit napr. v patek a pondeli? Nebo spis ve stredu a pak nektery den o vikendu? Rada bych si jeste obcas zasla zabehat nebo i plavat, ale nerada bych si ublizila pretrenovanim. Chapu, ze je tezke to takto rict, kdyz o mne nevis vsechny ty dalsi informace, ale myslim, ze u te regenerace by to snad slo aspon trochu zobecnit. Jsem po delsi pauze, takze zacinam v podstate od zacatku a snazim se ridit podle low carb stravy (sach.max 100g). Budu rada za jakoukoliv radu.:) Diky moc, za celou tvoji praci! Jsi vazne dobry :)
lukasnemeckay
Pridané: 29.11.2017, 23:09
Pridané: 29.11.2017, 23:09
aky mate nazor na životnost kolena po acl operacii? v nejakých clankoch som sa docital aj studie kde s ludmi cvicili a acl sa neoperoval, alebo zoperovaných s ktorými sa cvicilo a tak to vyslo priblizne na rovnako akurad pri aktivnych sportovcoch hlavne pri tych ktorý používaju viac než len predozadny pohyb sa doporuca operacia taký bol zaver.Koleno sa opotrebuje skorej. dufam že moje zoperovane bude držat čo najviac snažím sa spravne cvicit. dakujem
palden
Pridané: 28.11.2017, 23:50
Pridané: 28.11.2017, 23:50
Cauko Vlado, konečne ste to zbúchali, ďakujem za super článok... otázky:
1. je odporúčaný správny pomer tukov stále aktuálny? - mufa 50% safa40% pufa10% ?
2. vieš mi odporúčiť nejaký článok kde je vysvetlené podrobnejšie prečo je veľký rozdiel konzumovať tuky bez a prečo je škodlivejšie ich konzumovať spolu so sacharidmi? Tým pádom už neplatí to staré pravidolo o zdravom brzdení rýchlych sacharidov tým že si polejem pizzu olivovým olejom ? :)
3. napriek vysokému príjmu tukov v správnom pomere mám pomerne nížky cholesterol konkrétne
Cholesterol 3.67
S-HDL cholesterol 1.17
S-LDL cholesterol 1.85
S-Triacylglyceroly 1.20
Viem že dôležité sú časti LDL s nízko hustotou k čomu ešte nemám prístup ale aj samotná výška cholesterolu asi o niečom hovorí,nie?
4. Otázka trošku mimo tému, ale ako je to s pitným režimom,naozaj piť len keď človek pociťuje smäd? Je k tomu nejaký článok - štúdie?
5. Nakoniec už len osobná poznámka. Nemyslíš si že výrazné individuálne zvláštnosti a rozdiely medzi ľuďmi o ktorých častokrát píšeš by sa oplatilo čerpať aj z alter. smerov ako je ajurvéda alebo aj čínska či tibetská medicína s tísíckami rokov skúseností, ktoré sa práve o takéto rozdelenia výrazne opierajú? Napr. samotná ajurvéda popisuje stravu bohatú na tuky ako ochladzujúcu a zahlieňujúcu čo je pre určitý typ človeka veľmi vhodné (napr. ako si ty - v ajurvéde typ s prevahou elementu vietor, oheň) ale zároveň sú ľudia ktorí majú vysokú hlienotvorbu a vysoká konzumácia tukov bez potrebných zahrievajúcich korenín im môže výrazne zaťažiť trávenie, ochladzovať a zahlieňovať. Viem že nieje na všetko čas a tomu čo robíš sa venuješ už aj tak na 200% ale mám taký pocit že akokoľvek veda a medicína skúma a experimentuje, stále je tam veľa omylov ktorým by sa dalo predísť pretože mi príde že veľa odpovedí sa už skrýva napr. práve v spomínanej ajurvéde kde je už dávno všetko popísané a zmáknuté akurát používajú inú terminoógiu a bola by škoda tie znalosti nevyužiť.
Monika
Pridané: 27.11.2017, 11:06
Pridané: 27.11.2017, 11:06
ano samozrejme suhlasim, dakujem
Vlado
Pridané: 27.11.2017, 08:09
Pridané: 27.11.2017, 08:09
Jasne, do emailu to poslat mozete a potom vysledok nasho patrania zdokumentujete tu pre ostatnych v komentoch, aby z toho mohli cerpat. Suhlasite?
Monika
Pridané: 27.11.2017, 07:23
Pridané: 27.11.2017, 07:23
Dobry den,

samozrejme to som od Vas nechcela :) :), myslela som to prave tak, ze ja tie zlozenia poslem Vam :) chcem sa opytat - dali by sa tie zlozenia poslat aj prostredníctvom fotky? myslim ze by to bolo zrozumitelnejsie a efektivnejsie...
Tomáš Iván
Pridané: 26.11.2017, 10:19
Pridané: 26.11.2017, 10:19
Krásny deň želám Roman, síce som už reagoval na Vašu správu, prostredníctvom emailu, ale predsa napíšem môj pohľad aj sem. Kyslosť môže ovplyvniť mnoho premenných. Jednou z nich je dĺžka kvasenia. Ďalšími faktormi sú od ročného obdobia, cez pomer zrniek a mlieka, kvalitu mlieka, druh mlieka, až po samotné prostredie v ktorom prebieha kvasenie (atmosféra atď.). Čo sa týka zdraviu prospešnosti, je zdraví "sladký" aj "kyslí" kefír. Kefír je totiž vždy najlepšie piť až nasledujúci deň po scedení. Prebehne v ňom ešte tzv. druhotná fermentácia (bez prítomnosti zrniek) kedy stúpajú hodnoty prítomných vitamínov, minerálov, a ďalších stopových prvkov, teda medzi nimi aj podiel kyseliny listovej.
Ak je však pri prvotnom kvasení (pri prítomnosti zrniek) pomer zrniek a mlieka menší ako 1:5 (ideálne 1:10) a prvotná fermentácia teda prebehne príliš rýchlo, dôjde k prekvaseniu, a konečný kefír v tomto prípade obsahuje väčšie množstvo kvasiniek. Občas sa to udialo aj v mojom prípade a aj po vypití takéhoto kefíru, bolo vždy všetko v poriadku. Kyslejší má zchladzujúcejší účinok ako "sladký".
Ak by ste chceli aby bol výsledný kefír "sladký" menej kyslí, určite dodržujte pomer zrniek a mlieka 1:10 a vymieňajte im mliečko každý deň cca po 24 hodinách.
Nečakajte na to kým sa oddelí srvátka od mliečnej bielkoviny.
Pozdravujem Vás a želám krásny deň plný sily a vitality.
Vlado
Pridané: 24.11.2017, 12:53
Pridané: 24.11.2017, 12:53
Dobry den, nie som si isty ci spravne chapem, ze odo mna ziadate aby som siel do obchodu, zacal citat a fotit pre vas zlozenia / nutricnu hodnotu produktov a potom vam poslal svoje postrehy. Ak to myslite takto, zial na taketo aktivity cas nemam, hoci rad by som pomohol kazdemu slovakovi v nasej krajine. Mozem vam pomoct tak, ze vy si svoju domacu ulohu urobite sama, opisete sem zrozumitelne zlozenie aj nutricne hodnoty vami vybranych produktov a ja vam potom poslem odpoved ktory povazujem za ten najvhodnejsi / kompromisny / optimalny....
Monika
Pridané: 24.11.2017, 11:29
Pridané: 24.11.2017, 11:29
Dakujem za odpoved,

bola by moznost pomoct s vyberom umelého mlieka, napríklad opisom zlozenia na vyrobku? urcite mi je prvorade kojenie co najdlhsiu dobu, ale chcem byt pripravena dopredu a zbytocne potom nestresovat zhananim informacii ohladom kvalitného umelého mlieka.

ak sa mozem spytat s cim ste natierali novorodenca po kupani alebo aj pri kupani? ani mydlom? ak ano akym prosim..
Zuzanach
Pridané: 24.11.2017, 08:42
Pridané: 24.11.2017, 08:42
taktiež kvôli vzdialenosti sa pridávam k možnosti A
Vlado
Pridané: 23.11.2017, 14:50
Pridané: 23.11.2017, 14:50
Pravdepodobne bude vhodnejsia kratsia fermentacia.
Vlado
Pridané: 23.11.2017, 13:59
Pridané: 23.11.2017, 13:59
To je spravny postreh, osobny pristup je vzdy najvhodnejsia volba, ale nie je mozne ani z nasej strany byt vsade... preto je rozumne okrem domaceho trenovania si raz za cas urobit vylet a zastavit sa u nas v Nitre / Bratislave na referencne treningy. Niekolko krat do roka organizujeme ale aj workshopy o vyzivnom pohybe a ak budeme organizovat ten dalsi, vsetkym ktori nechaju svoj email tu, dame vediet:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc2GyN7U2Dgn3MvuR0yV2kO0JECs_88O9t33ajMBIKIgn_cAQ/viewform?c=0&w=1

Dalsia forma je zorganizovat okolo seba nadsencov a studnetov, ktori by sa chceli stat vernymi studentami vyzivneho pohybu a prist za vami urobit nejaky jednodnovy workshop... To by sme uz ale prediskutovali telefonicky, zatial to davam iba ako koncept / napad...

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/ako-budovat-pohybove-zaklady-workshop.html
Vlado
Pridané: 23.11.2017, 13:48
Pridané: 23.11.2017, 13:48
Dobry den prajem, postup je aktualny urcite, ale ta nahrada mlieka sa dnes da najst urcite lepsia, zlozenim vhodnejsia. Tym ze dcerka uz take mliecko nepotrebuje, tak aktualne nemam prehlad o vhodnejsich nahradach mlieka. Pokial je to mozne, vzdy preferujem nieco radsej vytvorit, ako nasledovat logiku niekoho, kto tomu az tak z pohladu zakaznika nerozumie (z pohladu businessu vsak urcite). Ak budete nieco iniciovat, ozvite sa. Ak ide o kozmetiku, my sme nejaku special nikdy nepouzivali, neviem ani na co by to bolo pre dieta vhodne, no cokolvek prirodne pouzijete, bude vhodnejsie ako komercne dostupne...
letTOMasino93
Pridané: 23.11.2017, 07:14
Pridané: 23.11.2017, 07:14
Už jsem vyplnil i poslal kamarádům. Tak snad to co nejdříve klapne.. bylo by to super :)
Vlado
Pridané: 23.11.2017, 06:56
Pridané: 23.11.2017, 06:56
Ahoj, dik za postrehy. Ano Brno je velmi zaujimave aj pre nas, ak by sme mali iste niekam do zahranicia, urcite tam hned ako prva volba. Aj kvoli tomu, ze to nemam moc z Bratislavy daleko a mozem to cele koordinovat. V kazdom pripade je to vecou vzdialenejsej buducnosti (1-2 roky?) a zatial prosim vypln ty aj tvoji kamarati tuto sekciu, pretoze nam to pomoze lepsie sa rozhodovat pri zvazovani kde otvorit najblizsie telocvicnu:

https://skills.sk/telocvicne/nove-telocvicne.html
Jozef
Pridané: 22.11.2017, 18:27
Pridané: 22.11.2017, 18:27
Vzhladom na to, ze zijem v zahranici a nemam moznost navstevovat skill lab by som privital moznost A.
kahan.peto
Pridané: 22.11.2017, 13:04
Pridané: 22.11.2017, 13:04
Cvičenie pod profesionálnym dozorom je omnoho bezpečnejšie. A okrem toho, keď cvičím sám, nikto nevidí, ako cvičím zle :)
letTOMasino93
Pridané: 22.11.2017, 10:00
Pridané: 22.11.2017, 10:00
Ahoj, Jelikož jsem z Česka, varianta A. Chtěl jsem se zeptat, jestli se už začíná vynořovat myšlenka, že by jste otevřeli Skill lab třeba v Brně :)
Vítek L.
Pridané: 22.11.2017, 09:11
Pridané: 22.11.2017, 09:11
Zdravím Vlado,
připojil bych se k předešlému komentáři a volil var. A. Díky moc.
Monika
Pridané: 22.11.2017, 07:29
Pridané: 22.11.2017, 07:29
Dobry den pan Zlatos,

chcela by som sa opytat na aktualnost clanku v ktorom ste pisali o nahrade materskeho mlieka, - France lait, konkretne toto:
Náhrada materského mlieka - presné zloženie receptúry
Postupy a množstvá ingrediencií, ktoré do umelého mlieka vložíte, sú veľmi dôležité. Ak urobíte chybu, môžete efekt niektorých ingrediencií pokaziť. Preto dávajte dobrý pozor na nižšie popisovaný postup. Tu si najprv poznačte množstvo ingrediencií, ktoré do umelého mlieka budeme potrebovať:
210 ml prefiltrovanej vody
7 odmeriek (cca 35g) práškového mlieka (dajme tomu, že akceptujeme France Lait)
1 PL (nie kopcom) čerstvého kefírového mlieka (max. 2 dni staré)
1/4 ČL jablčnej vlákniny (synergia s kefírom = prebiotikum a probiotikum pre imunitu)
1 PL (kopcom) nastrúhaného panenského kokosového oleja v bio kvalite
3 kvapky tekutého rybieho tuku

napríklad v DM market maju velke mnozstvo UM na vyber, aj rozne znacky v bio kvalite, ako napríklad znacka Babylove ...konkretne UM France Lait tam nemali, stale je povazovane Vami za najlepsie na trhu?

dalsia otazka, ktoru sa chcem opytat - ohladne kozmetických prípravkov pre novorodenca by ste odporucili ake oleje? alebo kremy? v DM market je takisto velky vyber - pozdavala sa mi znacka baby love, ktora neobsahovala ziadny alkohol ani parfemy..alebo by stacilo dietatko natierat nejakym olejom- napríklad aj kokosovym alebo bambuckym maslom z DM..?
Vlado
Pridané: 21.11.2017, 11:51
Pridané: 21.11.2017, 11:51
Jasne, rata sa s tym, ze mnohe veci aj tak musia byt online prave pre ludi ako si ty. Pripravujeme online databazu cielovych cvikov a zvlast tutorialy na jednotlive medzi kroky, ako sa k danemu cviku prepracovat. Je to masivnejsi projekt a mnoho produkcnej prace, ale verim ze prave ludia ako si ty to docenia budu z toho moct benefitovat...
Kohan
Pridané: 21.11.2017, 11:39
Pridané: 21.11.2017, 11:39
Ahoj Valdo, super video a vdaka za dalsiu inspiraciu. Ohladom tvojej otazky, ja by som preferoval moznost A kedze nezijem na Slovensku.
roman.darovec
Pridané: 20.11.2017, 15:39
Pridané: 20.11.2017, 15:39
Zdravim :). Takuz je to asi dva mesiace, co som sa dal na vlastnu vyrobu kefiru, pretoze som doteraz hojne pil len ten kupovany a chcel som teda skusit nieco ine. Zrna sa pekne namnozili, ale zistil som, ze cim dlhsie necham zrna pracovat, tym je kefir kyslejsi a niekedy, ze dost. Ja to este zvladam, ale priatelke uz kruti nos. Chcem sa spytat, ci je to v poriadku alebo mam mlieko nechat fermentovat kratsie (24 hodin). Vcasinou my to vyjde na den a pol. Zrna mam asi nieco do 200 gramov a zalievam 1 az 1,5 litrom mlieka. Nechavam to fermentovat pekne v tme a pri izbovej teplote. Co je zdravsie...kyslejsi kefir alebo menej kysly? Dakujem pekne za odpoved.
Vlado
Pridané: 18.11.2017, 18:01
Pridané: 18.11.2017, 18:01
Dobry den prajem, priciny mozu byt rozne a cez pisanie komentarov je to nemozne zdiagnostikovat. Urcite by vam kvalifikovany fyzioterapeut vedel pomoct. Ak ide o nas program, ten sme s jednym spickovym fyzioterapeutom davali dokopy a tu si mozete prestudovat sirsie suvislosti: http://mojguru.sk/produkt/zdrave-koleno/

Vlado
Pridané: 18.11.2017, 15:27
Pridané: 18.11.2017, 15:27
Dakujem za dalsie info. Pomer je na oko v poriadku, ale je potrebne ho prepocitat na konkretne cisla vzhladom na vas celkovy energeticky prijem. Napriklad mozete po prepocte prijimat 150g bielkovin / den, ale ked mate len 50kg aktivnej telesnej hmoty (ATH) tak prijimate automaticky nadmieru bielkovin. Tie by bolo idealne nastavit na 1g / 1kg ATH. Ako sa vola vas lekar ktory vam odporucil citat nas blog?
belos1
Pridané: 18.11.2017, 10:20
Pridané: 18.11.2017, 10:20
Zdravím, zaujali ma vaše príspevky na nete ci youtube. Mam taky problém pred dvoma rokmi som urval predný väz pri futbale, po roku všetko v poriadku ale pred mesiacom mu puklo v kolene pri zasa pri futbale, idem na operáciu. Väz v poriadku ale idú mi zasivat vnútorný meniskus.Z vašich príspevkov asi viem kde som robil chybu a co som zanedbal, preto som si objednal vaše DVD. Ale mam ešte jeden problém v detstve som bol operovany na bedrový kĺb, pravú nohu mam kratšiu a nenosil som v topánkach výškový rozdiel,. Nemohlo mi spôsobyt tieto zranenia kolená tento problém? a ako postupovať aby som zasa mohol byť ako predtým,,,,, Ďakujem
peterpeter32132
Pridané: 16.11.2017, 09:26
Pridané: 16.11.2017, 09:26
Dobry den Vlado, dakujem za vasu (zaroven rychlu) odpoved. Mohli by ste byt, prosim, konkretnejsi preco stravovanie nie je optimalne? 60% prijmu tuk, 30% bielkoviny a 10% sacharidy je zle rozlozeny prijem? Domnieval som sa, ze 30%prijem bielkovin je este stale nizky nato, aby sa z bielkovin vytvarala glukoza. Vase clanky som si precital, vlastne som ich cital uz predtym ako som napisal. Vas blok mi odporucal precitat moj lekar ktory mi taktiez odporucal ketodietu (neskor low carb), pretoze moj BMI je vyssi ako 35. Ale podla vysledkov a aj Vasho nazoru nieco robim zle, alebo to v mojom pripade jednoducho nefunguje. Dakujem a zelam vela dalsich dobrych clankov!
Vlado
Pridané: 15.11.2017, 23:36
Pridané: 15.11.2017, 23:36
Zdravim Peter, navrhujem prestat experimentovat s extremnymi stavmi a zacat postupne, primerane a s citom. Z toho co pisete si nemyslim, ze mate optimalny stravovaci protokol. Ta glukoza v moci, neviem, pricin moze byt mnoho. Jav s nazvom glukoneogeneza moze nastavat aj pri zvysenom prijme bielkovin, co opat nie je optimalne. Navrhujem, aby ste sa zaciali do viacerych nasich clankov a mozno zakupil aj nejake produkty, pretoze informacna asymetria je vo vasom pripade najvacsi nepriatel:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ako-a-preco-zacat-s-lowcarb-alebo-keto-stravovanim.html
https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ako-si-vytvorit-optimalny-jedalny-listok-na-mieru.html

A na zaver len dodam, ze chudnutie to je uz len ceresna na torte uzdraveneho metabolizmu. Jeho stav si mozete kvantifikovat napriklad aj pomocou nasej aplikacie METFLEX a detaily si mozete nastudovat na tomto webe: https://metflex.me
Vlado
Pridané: 15.11.2017, 23:32
Pridané: 15.11.2017, 23:32
Teoreticky da, ale na to potrebujete navstivit aj viacero lekarov, mat pripavene MR a ziadat stanoviska a pytat sa otazky. Co sa vsak tyka zlepsenia pohyboveho aparatu a odstranenia pricin, pre ktore tieto dnesne problemy mate, na to vam nas online program pomoze najviac.
Vlado
Pridané: 15.11.2017, 22:48
Pridané: 15.11.2017, 22:48
Na tuto otazku sa neda pausalne odpovedat. Obzvlast nie ak nie su zname vase individualne zvlastnosti. Maso ma urcite vyssiu nutricnu hodnotu ako napriklad nejake tradicke sacharidy a je teda mozne predpokladat, ze docasne vam to pomaha. Otazny je zdroj a kvality tychto masovych vyrobkov, co je absolutne klucova vec. Cim komercnejsie su produkty, tym menej ich odporucame. Naopak preferovat kvalitnejsie (napr bio) zdroje je ziaduce, hoci to stoji viac prostriedkov. Preto radsej konzumujte menej masa ale zato kvalitnejsie, doprajte si vajicka s oznacenim 0SK / 0CZ alebo ine bio vajicko z obchodu a velmi rozumna volba bude pre vas robit si aj niekolko hodinove vyvary zo spikovych kosti, vnutornosti (napr. srdcia), zeleniny (najma kel / zely) a pripadne aj morskych rias. Zatial pozdravujem a drzime palce pri optimalizacii vasho stravovania i zivotneho stylu....
peterpeter32132
Pridané: 15.11.2017, 17:58
Pridané: 15.11.2017, 17:58
Dobry den Vlado, 2 tyzdne sa riadim zasadami "tukoveho metabolizmu". Sacharidy ma minimum ako len mozem (do 30g), zdrave tuky, mnozstvo bielkovin ca 30%. Tukove jedlo ma zasyti na cely den. Ciastocne hladovanie alebo aj par dnove uplne hladovanie zvladam v pohode. Aby som otestoval ci som v ketoze, pouzil som testovacie pruzky na moc. Pruzok oznacujuci ketozu bol velmi slabo fialovy (ale fakt len taky slabucky touch), ale vsimol som si ze odkedy nejedavam sacharidy podla tohto pruzka mam glukozu v moci. (predtym som nemal, pretoze pred zacatim tohto stravovania som bol na krvne testy a testy mocu). Diabetes tiez nemam. Viete co moze sposobovat glukozu v krvi, aj ked ked fungujem 2 tyzdne na malom mnozstve sacharidov? Este dodam, ze stravovanie dodrzujem, ale neschudol som ani kilogram. Moze to mat suvis s tou glukozou? Dakujem za kazdu radu, odporucanie. Peter.
martyn949
Pridané: 15.11.2017, 16:24
Pridané: 15.11.2017, 16:24
Dá sa to ešte teraz dodatočnou rehabilitáciou napraviť resp. zistiť presnejšie magnetickou rezonanciou kde je presne problém ? Resp. aké je riešenie na tento problém.
Ďakujem .
Vlado
Pridané: 15.11.2017, 16:00
Pridané: 15.11.2017, 16:00
Z mojho pohladu to je skor nedostatocne zvladnuta rehabilitacia po operacii. Zaroven ak su problemy s meniskami, mozno koleno pouzivate nefyziologickym sposobom, cize si ho opotrebuvavate pri pohybe i beznych cinnostiach neprirodzene, co sa odraza na poskodzovani meniska. Pricina je opat nezvladnuta rehabilitacia a svalovy / slachovy retazec spodnej koncatiny nefunguje optimalne. Tazko z tohto analyzovat, ci vam operacia pomoze. Aktualne sme dokoncili rehabilitacny online program s nazvom ZDRAVE KOLENO a ten by vas svojim obsahom mohol zaujimat:

http://mojguru.sk/produkt/zdrave-koleno/
Vlado
Pridané: 15.11.2017, 13:32
Pridané: 15.11.2017, 13:32
Pred HIIT nie je potrebne jest nic, idealne 3-5 hodin. Obzvlast ak HIIT trenujete s cielom schudnut. Ak potrebujete komplexnejsie informacie na jednom mieste, pomoze vam tuto informacnu asymetriu vyriesit tento nas elektronicky dokument:

https://produkty.vladozlatos.com/sluzba-jedalny-listok-na-mieru.html
martyn949
Pridané: 15.11.2017, 13:08
Pridané: 15.11.2017, 13:08
Zdravím

pred cca 15 mesiacmi mi operovali pravé koleno plastiku ACL. Po 15 mesiacoch som skúsil hrať zase futbal ale po pár minútach mi akoby zalomilo v kolene a nedalo sa mi pokračovať. Koleno trochu opuchlo, prve tri dni bol problém pri dostupovani iba s bolesťou. Dnes po 10 dňoch je to už lepšie ale stále cítim určite bolesti . Lekár mi potvrdil že krížny väz je v poriadku a ale je tam poškodenie meniskus ( nejaké úlomky z minulosti ). O operácii nehovoril nič iba mi kázal chodiť na rehabilitácie (výrivka,nejaká elektrika na koleno a podobne. Po operácii som žiadne rehabilitácie nemal iba domáce posilovanie svalu ) Myslíte že je možné týmto spôsobom napraviť koleno alebo skôr naňho tlačiť na artroskopickú

Ďakujem za odpoveď
Michala.gorcoso
Pridané: 11.11.2017, 23:44
Pridané: 11.11.2017, 23:44
Dobry den, moc prosim, jak casto doporucujete jist maso? Nesmim lepek, ani laktozu ani mlecnou bilkovinu. Moc dekuji. Jsem kojici matka a jim maso denne. Predtim jsem jedla mene casto a byla jsem hodne unavena. Ted se citim vyrazne lepe. Nejim hovezi-kvuli kaseinu. Jim 2x tydne rybu, potom krutu, kureci, veprove cca 1x tydne. Dekuji Vam moc predem za odpoved. V clancich na webu jsem u Vas nenasla. Srdecne zdravi, Misa
romtob73
Pridané: 11.11.2017, 01:52
Pridané: 11.11.2017, 01:52
Dobrý vecer chcel by som sa u vás informovat co by som mal jest po a pred intervalovym treningom (hiit) ktory robim 2kat tyzdenne s hlavnym cielom spalit podkozny tuk, Kedze som bol tiez doteraz na sacharidovom prijme. Aby boli tie vysledky co najlepsie tak som uz cital na inych strankach ze pred treningom byt hladny alebo ked tak posledne jedlo by malo mat nizke GI a ani po treningu nic nejest min. 2hodiny... Ale netusim ako mam konzumovat tie uz prevazne tuky a bielkoviny a nakoniec male mnozstvo sacharidov aby som to nepokazil a nerobil zbytocne ten narocny trening... Tiez mi pomotal jeden clanok hlavu tym ze by sa nemali tuky a sacharidy konzumovat naraz v jednom jedle lebo to zvysuje ukladanie tuku ... Ako to mozem vyriesit kedze chcem spalovat hlavne tuk? (a mam okolo 19% tuku) .
Vlado
Pridané: 10.11.2017, 14:16
Pridané: 10.11.2017, 14:16
V tomto smere mozem len dodat to, ze benefity su nespochybnitelne, no rovnako ako vsetky stimulanty, aj tu je potrebna zvysena pozornost. Clovek sa na podobnych latkach stava lahko zavisly a potom ich potrebuje ku kazdodennej existencii. Tento stav nepovazujem za optimalny, pretoze je to podobne, ako ked niekto chce pouzivat barle pricom ma stat na vlastnych nohach. Zdrave telo musi produkovat dostatok energie po cely den a kazdy vypadok energie je potrebne skumat, nie prelepovat energizerom. Ja osobne pouzivam najcastejsie horku 85% cokoladu, ale konzumujem ju casto s prestavkami, nie dlhsie ako 3 dni za sebou...
Vlado
Pridané: 10.11.2017, 14:10
Pridané: 10.11.2017, 14:10
Ahoj Klara, myslis to tak, ze si das tie boby a k tomu med ci cukor? Uplne optimalne to nebude, hoci tie boby su urcite funkcna a uzitocna potravina. Urcite by som tvoju pozornost nasmeroval aj na nase dalsie clanky, napriklad na tento, kde sa dozvies dalsie suvislosti ako si vytvorit optimalnejsi zivotny styl, ktory je hlavne udrzatelny:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ako-si-vytvorit-optimalny-jedalny-listok-na-mieru.html
Michal Majko
Pridané: 10.11.2017, 13:41
Pridané: 10.11.2017, 13:41
kopírovanie som samozrejme nemyslel. Skor nájsť poblíž centrum kde sa dá rozvíjať všeobecná pohybovosť podobne ako u Vás. Určite to vyplním, díky zatiaľ.
Vlado
Pridané: 10.11.2017, 13:29
Pridané: 10.11.2017, 13:29
Na negativa neuvazeneho vhupnutia do lowcarb alebo ketogenneho stravovania uz upozorujeme roky. Vy sa nemate kam ponahlat a hlavne pred tym, ako nieco zacnete riesit, musite problematiku dosledne nastudovat:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ubrante-sa-negativam-nizkosacharidovej-vyzivy.html

Kvalifikovanejsie a uvazenejsie rozhodnutia by ste mohla zacat robit aj vdaka tomuto praktickemu dokumentu:

https://produkty.vladozlatos.com/sluzba-jedalny-listok-na-mieru.html

Dolezite je vytvorit si trvalo udrzatelnu zivotospravu (co nie je len o strave), aby ste museli minimalne pouzivat pevnu volu. Prosim nastudujte aj viac clankov na nasom blogu a pripadne napiste dalsie otazky do komentov, ktore vam zo studia vyplynu...
Vlado
Pridané: 10.11.2017, 13:11
Pridané: 10.11.2017, 13:11
Nie som si isty, ci hned ketogenicke stravovanie je pre vas trvalo udrzatelne, nemam o vas ziadne data okrem tych co pisete - co nestaci. Ak potrebujete konzultaciu (aj online), mozete sa prihlasit na spolocnu diskusiu ak sa vam podari zozbierat o vasom tele aspon niektore tieto data: https://konzultacie.vladozlatos.com

Zaroven dodam, ze jadro problemu moze byt kdekolvek (napriklad v znicenom metabolizme za roky dietovania), no urcite je rozumne zacat od svojho tela pri takejto nadvahe pozadovat zvysovanie fyzickej vykonnosti z tyzdna na tyzden (idealne kvantifikovane, napr: stopujte si za kolko sekund vam tych 528 schodov trva vyslapat)...
Vlado
Pridané: 10.11.2017, 13:07
Pridané: 10.11.2017, 13:07
V mnohom smere sme unikatni a nas pristup sa tazko kopiruje. V kazdom pripade odporucam aspon zatial vyplnit tuto sekciu. Ak budeme mat prilezitost otvarat novy Skill LAB v inom meste, vyberieme to aj podla prirodzeneho zaujmu: https://skills.sk/telocvicne/nove-telocvicne.html
Michal Majko
Pridané: 10.11.2017, 12:30
Pridané: 10.11.2017, 12:30
Celoživotná motivácia :) Nemáte dáke spriaznené akadémie pohybu na štýl Skill Lab aj v ČR? Ideálne Brno a okolie. Prípadne niekoho s podobnými hodnotami a aktivitami?
martinazh84
Pridané: 10.11.2017, 11:43
Pridané: 10.11.2017, 11:43
Dobry den Vlado,
verim, ze sa Vam tazko bude hodnotit "na dialku", no napriek tomu by som Vas chcela poprosit o vas nazor.
Podla merani 66% mojho tela tvori tuk. Asi pred tyzdnom som presla presla na keto dietu. Denne si zapisujem kazdy gram toho co zjem a vychadza mi to v priemere 60%tuk, 15% sacharidy a 25% proteiny. 2x denne 1 PL rybi tuk a 1 PL MTC olej. 3x tyzdenne chodza po schodoch (kopec s 528 schodmi) kedy mam 70-75% MTF. 3x do tyzdna posilovacie cviky doma. Zatial sa vaha (necitim ani na obleceni) nepohla ani o kilo. Vo viacerych zdrojoch som citala, ze pri vysokej nadvahe na zaciatku ide vaha najviac dole. Malo cvicim? Nejake tvoje odporucania na zmenu? Dakujem velmi pekne.
Zuzanach
Pridané: 09.11.2017, 11:06
Pridané: 09.11.2017, 11:06
Chcem sa spýtať, nesprávnym prepočtom som si znížila sacharidy pri 1500 kcal príme "Low carb" na 43g/ deň,,,, "KETO-na 22g/ deň :::::: Dodržiavala som to takto vyše mesiaca - skoro 2 m. 2 x do týždňa keto inak low carb. Cítim sa dosť unavená, neustále nejaké zdravotné problémy, od nádchy až po zápal spojiviek.Je mozne ze taketo znizenie sacharidiv malo vplyv na zdravie? Pritom aj predtým, uz mozno nejaký rok som udrziavala sachcaridy pod 100 g /deň - síce z casu na cas som to riadne prehnala.....
sid161
Pridané: 07.11.2017, 16:16
Pridané: 07.11.2017, 16:16
Podle mě pokud kakaové boby nějaké negativa vůbec mají, tak benefity je rozhodně převyšují. Já osobně na ně nedám dopustit. Kakaové boby obsahují minimum sacharidů, velké množství vlákniny a tuku, takže hladinu inzulínu prakticky neovlivní.
Také by mě zajímaly možné negativní účinky - možná nějaké inhibitory? A obsahují kofein - takže se jedná o stimulant.
Mě by zajímal zda je rozdíl při konzumaci kávy a kakaa/kakaových bobů, popř. třeba guarany - jak působí na organismus - vše obsahuje kofein, tak jestli vše působí stejně negativně na adrenální dráhy/nadledvinky, nebo je něco "šetrnější" ?
Děkuji
Klara.markovico
Pridané: 06.11.2017, 20:37
Pridané: 06.11.2017, 20:37
Děkuji za zajímavý článek. V souvislosti s jeho pročítáním mne napadlo, jak je to s konzumací a cukrem v medu a u surově nasekaných kakaových bobů, jelikož tyto dvě suroviny jsou známy jako velmi zdravé, plné vitamínů a dalších hodnot, a v současné době začínají být např. v Anglii stále více populárnější.
Jaký je Váš názor na tyto dvě suroviny? Jak příznivě (popř. nepříznivě (v určitém množství)) mohou ovlivňovat tělo a jaký vliv mohou mít např. na inzulín a celkový metabolismus? V jakém množství a kombinacích byste tyto dvě potraviny doporučoval?
Děkuji, Klára
Vlado
Pridané: 02.11.2017, 13:05
Pridané: 02.11.2017, 13:05
Na to by sme sa museli pozriet podrobnejsie, jednak na presnejsi vypis toho, co konzumujete pocas tyzdna (co, kedy, kolko), ale aj to, ako sa hybete, ako stupa vasa kondicia (v porovnani s minulostou), ako sa zlepsuje aj vasa metabolicka kondicia / zdravie (metflex.me) a dalsie parametre bez ktorych je prakticky nemozne vam poskytovat nejake specificke a zodpovedne rady: https://konzultacie.vladozlatos.com
Vlado
Pridané: 02.11.2017, 12:33
Pridané: 02.11.2017, 12:33
Fenomem nizsieho prijmu energie a vyssieho vydaja nie je jednoznacny. Ak napriklad zjete jedno jablko za den, teoreticky pohybom a sportom spalite viac ako prijmete, ale vas metabolizmus okamzite po par hodinach hladovania zahajuje "akciu" pomocou ktorej zacne sam seba vyzivovat (aj energeticky) zo zasob podkozneho tuku. Akonahle klesne hladina inzulina nizko (pri hlade) tak zacinate spalovat vyznamnejsie mnozstvo energie z vlastneho tuku, cize vobec nie je vylucene, ze na konci dna ste sa "stravovala" izokaloricky (cize z tuku ste nacerpala tolko energie, kolko vase telo potrebuje). Lenze objem spaleneho tuku / den ovplyvnuje aj stupen vasho metabolickeho zdravia / poskodenia a u tych, ktorych je poskodenie vysoke, je dlhsie hladovanie neznesitelne, sprevadzane so subjektivnymi aj objektivnymi komplikaciami rozneho druhu. A ano, cim je na tom vasa metabolicka kondicia horsie, tym viac vlastnej svalovej hmoty spalite, pretoze telo este nevie tak dobre spalovat zasoby podkozneho tuku a rychlejsie su dostupne ziviny zo svalov, ktore katabolizuje (poziera). Znacnu chvilu to trva, kym vase telo v peceni premiena mastne kyseliny z podkozneho tuku na ketony a dalej tie ketony su vyuzivane periferiami (od svalov, cez mozog a ine organy). Cize problematika a odpoved nie je jednoducha. Urobili sme vsak za posledne roky znacny pokrok a vynasli sposob, ako vyhodnotit vysku vasho metabolickeho zdravia / kondicie a nepriamo vdaka tomu urcovat, ako by mala vyzerat vasa dalsia stravovacia strategia. Bez tychto dat, je to vzdy len triafanie na slepo a viac detailov si prosim nastudujte tu:

https://konzultacie.vladozlatos.com
https://metflex.me
martinazh84
Pridané: 01.11.2017, 16:52
Pridané: 01.11.2017, 16:52
Dobrý deň Vlado,
Chcela by som ta poprosiť o vysvetlenie nasledovnej veci: Všeobecne platí, že človek schudne keď jeho energeticky výdaj je vyšší ako energeticky prijem. Praktizujem čiastočné hladovanie (2x v týždni) čiže minimálne vtedy by som pravidlo o vyššom výdaji ako príjme mala splniť. Ako však zistím, že strácam tuk a nie len vodu, alebo svaly? Pretože prvých ca.48 hodín pri hladovaní telo čerpá len cukor, ďalší deň bielkoviny a až potom čerpá zo zásob tukov.
Čo musím urobiť aby som s istotou spaľovala tuk? Ďakujem a prajem všetko dobré.
Zuzanach
Pridané: 31.10.2017, 12:45
Pridané: 31.10.2017, 12:45
myslíte si že príčinou ne-chudnutia, respektíve 2-3 kg schudnem a opäť naberiem naspäť i keď nič neporuším, čiže pokračujem v nastavení ako predtým, ale nepremeriavam sa a ani nenavyšujem jedlo vzhľadom k novým hodnotám??
Vlado
Pridané: 31.10.2017, 11:26
Pridané: 31.10.2017, 11:26
Navrhujem tak raz za mesiac, cize vtedy sa aj vazit, aby sa dala ATH vypocitat, skor ani jedno ani druhe nema moc zmysel.
Zuzanach
Pridané: 31.10.2017, 10:30
Pridané: 31.10.2017, 10:30
Pri chudnuti: Ako často premeriavať kožné riasy a aktuaklizovať svoj jedálniček podľa ATH??
Vlado
Pridané: 30.10.2017, 15:16
Pridané: 30.10.2017, 15:16
To je presne tato kniha: https://www.martinus.sk/?uItem=53796
filko91
Pridané: 30.10.2017, 15:04
Pridané: 30.10.2017, 15:04
Ano take nieco som myslel, dakujem velmi pekne.
A kniha od briana tracyho kde hovori o “zabe” sa ako vola?
Vlado
Pridané: 30.10.2017, 14:59
Pridané: 30.10.2017, 14:59
V clanku spominam viac knih, no asi myslite tuto, z ktorej mame v nasom VIP clenstve aj niekolko stranovy sumar:

https://knihy.vladozlatos.com/getting-things-done.html
filko91
Pridané: 30.10.2017, 14:54
Pridané: 30.10.2017, 14:54
Dobry den,
Chcel by som poziadat o inspiraciu pri kupe knihy o time managemente alebo celkovo o syteme, o ktorom hovorite v clanku a nasledne aj vo videu.
Vlado
Pridané: 30.10.2017, 14:25
Pridané: 30.10.2017, 14:25
Bolest na kosti neviem ako osetrit cvicenim. Otazne je, ci nieje nejako poruseny upon sliach, ktore sa na kost upinaju. V com je presne problem, asi budete musiet konzultovat s lekarom alebo fyzio specialistom. Mozno odpoved poskytne az MRI.
scroll-top

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem