Potraviny a stravovanie

Testovanie nového proteínu pokračuje

Aj naďalej pokračujeme vo vývoji nového proteínu, ktorý sme vám predstavili nedávno. Teraz sme sa posunuli ďalej a testujeme definitívne zloženie proteínu a použité sladidlo. Môžeme vám prezradiť, že vyzerá to veľmi zaujímavo. Čo nám ostáva urobiť do spustenia predaja proteínu?

Nový wellness proteín už čoskoro v predaji

Na to, aby sa náš nový proteín mohol stať skutočnosťou, musíme vyriešiť ešte veľké množstvo prekážok a problémových otázok. Nedávno sme vás informovali, prečo pripravujeme nový proteín, akú spoločnosť sme si na spoluprácu vybrali a aké má byť jeho zloženie. Zistili sme, že obrovské množstvo ľudí k tomuto nápadu pristupuje veľmi pozitívne a získali sme od vás veľmi cenné postrehy a dokonca aj rady či typy. Najviac sa diskutovalo o tom, ako osladiť proteín bez toho, aby sme nemuseli pridávať umelé sladidlá.

Základná požiadavka z našej strany je, aby proteín bol bez sóje, bez umelých sladidiel a mal nízky glykemický index (čo väčšina proteínov nemá). Fyziologicky účinok proteínu je ďaleko násobne dôležitejší, ako jeho biologická hodnota. Dôvod je ten, že ak vám proteín neúmerne zvýši hladinu cukru v krvi, spôsobí veľmi neželané hormonálne reakcie vo vašom tele a nech už má akúkoľvek vysokú biologickú hodnotu (čo niektoré proteíny aj majú), tak v tej základnej veci zlyhal na plnej čiare.

Tá "základná vec" je uvedený fyziologický vplyv na hladinu cukru v krvi. Ako dobre viete z našich článkov, inzulín je najväčší "vinník" pod slnkom v otázkach všetkých metabolických a neprenosných ochorení, nehovoriac o tom, že je ľuďom spôsobuje nadváhu až obezitu. Môže za to jeho mimoriadne silný vplyv, ktorý spôsobuje dočasné zmeny v metabolizme i v mozgu (časť hypotalamus).

Ako proteín testujeme u nás doma

Tentokrát sme získali viac vzoriek na testovanie, preto môžeme výsledok objektívnejšie hodnotiť. Testovanie takýchto vzoriek je náročné na čas, prípravu (musíte často hladovať aby sa vplyv dal odpozorovať presne) a subjektívne vnímanie, ktoré sa musí objektívne interpretovať na základe svojich pocitov. Ak ste zatiaľ nezačali vnímať to, ako na vás vplýva vaša výživa, je načase začať. Je veľmi dôležité aby ste získané vedomosti (napríklad na našom blogu) začali testovať v realite.

V našom prípade je táto schopnosť základná pri určovaní funkčnosti proteínu. Ako také testovanie vyzerá? Aby sme testovanie zvládli plnohodnotne, musíme sa na proteín pozerať z viacerých uhlov pohľadu. Musíme ho vnímať ako zákazník, ktorý nepozná jeho skutočnú pridanú hodnotu a sleduje napríklad iba to, či mu proteín chutí. To je pri snahe o funkčný výrobok veľmi náročná úloha.

Z prvých testov však musíme povedať, že sladidlo stevia, o ktorom sme s nami vášnivo debatovali v komentoch, sa mimoriadne ujalo. V Kompave ho namiešali zatiaľ s kvalitnou vanilkovou príchuťou, ktorá je jemná, nevtieravá ako umelé sladidlá, pekne vonia a spolu so steviou vytvára príjemný senzorický zážitok. Tento proteín nie je určený gurmánom, ktorý vo veľkom pojedajú nenormálne presladené americké proteíny. Snažíme sa proteín osladiť tak, aby vám nezačal liezť na nervy po mesiaci užívania. Tento proteín sa má stať bežnou súčasťou vašej výživy ako jej funkčné (fyziologické i biologické) doplnenie. Aké príchute bude mať proteín zistíte z ďalšieho čítania. Proteín doma testujeme za rôznych podmienok:

 • s vodou
 • s domácim mliekom (z automatu)
 • s varenými vločkami
 • a s kefírom (alebo s jogurtom)

Následne si zapisujeme vplyv a dojmy z konzumácie, aby sme zistili čo nám vadí, čo nie je úplne v poriadku a čo treba ešte zmeniť na základe našich pocitov zo skúmania.

Čo je dôležité na testovaní tohto proteínu

Posudzujeme rôzne kritériá, ktoré sú zoradené od najmenej dôležitého, až po najviac dôležité. Aj všetci VY, ktorí si proteín plánujete kúpiť alebo kupovať budete pravidelne musíte pochopiť, čo je skutočne podstatné. Prečo vôbec proteín pripravujeme a čo tým sledujeme? V prvom rade sme s Tinou mimoriadne sebecký, pretože my proteín používame denne (teda najmä ja) kvôli regenerácii a za tie roky nás už unavujú všetky tie rozmarné chute, nefunkčné proteíny a slabá pridaná hodnota zahraničných výrobkov. Aj preto sme ostali verný výrobkom Kompava, hoci tiež sme videli nedostatky v proteíne 70, ktorý sme konzumovali najviac (časť proteínov je zo sóje a obsahuje umelé sladidlá).

Preto sme majiteľke Kompavy navrhli takúto formu spolupráce a ona nadšene súhlasila. A dôvod prečo sme tak veľmi "sebecký" je ten, že keď za jeden rok skonzumujete okolo 20-25 kg proteínu (ako ja), tak chcete mať istotu, že zbytočne do seba "neládujete" látky, o ktorých viete že sú pre dlhodobé zdravie nevhodné. Ako sa hovorí: "v detailoch je ukrytý čert". Prečo si musíte dávať pozor na množstvo živín, ktoré tvoria najväčší objem skonzumovaných potravín za jeden rok. Aký môžu mať tieto živiny dopad na vaše zdravie, tak na túto tému pripravujeme ďalší článok.

Kritériá hodnotenia nového proteínu, ktoré sa pokúšame dodržať (od najmenej až po najviac dôležité):

 • prvý dojem (vôňa, vzhľad)
 • konzistencia pri miešaní (miera hrudkovitosti, rozpustnosť)
 • chuť a pocit na jazyku (intenzita príchute, príjemnosť chute)
 • trávenie proteínu (pocit v žalúdku, komfort trávenia)
 • fyziologický vplyv proteínu po konzumácii v čase od 15 do 90 minút (výška glykemického indexu)
 • biologická hodnota proteínu (obsah mikronutrendov a dôležitých regeneračných zložiek)
 • celková efektivita proteínu vzhľadom na stanovené ciele (regenerácia síl a energetických systémov, nutričná hodnota, užitočnosť výrobku)

Ako ste si mohli všimnúť, prvé tri až štyri kritériá sú viac-menej povrchné ale predsa dôležité. To je to, čo väčšina ľudí dokáže ohodnotiť a na tom základe si urobiť svoj záver. To je ale veľmi veľmi nesprávny a povrchný postoj, pretože posledné tri kritériá (vplyv, hodnota a efektivita) sú ďaleko podstatnejšie a omnoho dôležitejšie pre náš projekt, ako prvé štyri kritériá. Tieto posledné kritériá sú zmyslom celého projektu a dôvodom PREČO svoj čas venujeme vývoju proteínu. Úprimne veríme, že sa nám podarí urobiť niečo skutočne užitočné, pretože to robíme rozumom i srdcom.

Na to, aby si ste tieto posledné tri kritériá dokázali ohodnotiť a oceniť, potrebujete viac rokov praxe a vyššiu mieru sebauvedomovania si pocitov z jedla. To znamená, že musíte byť vnímavý voči svojmu telu a jeho prejavom. To bohužiaľ drvivá väčšina ľudí zatiaľ nedokáže. Vy, ktorí pravidelne čítate naše články však patríte alebo čoskoro budete patriť k tej druhej skupine vnímavých ľudí. Napokon keď čítate náš blog pravidelne, pravdepodobne cítite silnú potrebu viac porozumieť svojmu telu a vôbec všetkým súvislostiam či nejasnostiam. Pre vás tento blog píšeme a pre vás proteín pripravujeme. Veríme, že proteín a jeho vplyv oceníte rovnako, ako my sami.

vzorky wellness protein test

Ako dopadli niektoré vzorky

Nie všetko čo nám poslali z Kompavy na testovanie dopadlo dobre. Na čo sa v prvom kroku najviac zameriavame je fyziologický vplyv. Ten mňa osobne zaujíma najviac. Musím si byť istý, že proteín má nízky glykemický index a jeho konzumáciu môžeme odporučiť napríklad aj diabetikom. Ak ste diabetik alebo vo svojom okolí nejakých poznáte, prosím kontaktujte nás. Keď proteín uznáme za bezpečný aj pre vás (a legislatíva tiež), potrebujeme ho poriadne a dlhodobo otestovať a overovať platnosť našich záverov.

Ja osobne viem fyziologický vplyv odhadnúť do 30 až 90 minút po konzumácii akéhokoľvek jedla. Preto proteín testujeme s vodou, domácim mliekom, s vločkami alebo s kefírom. S mliekom a kefírom je fyziologický vplyv skreslený, pretože napríklad kefír jeho glykemický index výrazne znižuje. Lenže ak budete proteín používať aj ako užitočnú náhradu jedla (napríklad dámy 1x za deň v práci) a budete nútený ho vypiť iba s vodou, mohol by vám spôsobiť zásadné fyziologické ťažkosti a to by celý projekt "stroskotal".

To nesmieme dopustiť a preto test s vodou je najviac dôležitý. Niektoré vzorky mi po 60 minútach konzumácie iba s vodou spôsobili závažnú hypoglykémiu (znížené množstvo cukru v krvi, mentálny útlm, výrazný smäd, mierna bolesť na spánkoch a ďalšie prejavy). Hypoglykémia nastala hneď potom, ako proteín neúmerne zvýšil hladinu cukru v krvi (hyperglykémia). Musel nastúpiť na scénu neželaný hrdina "inzulín", ktorý všetok nadbytočný cukor v krvi zodpovedne "upratal". Ak by som nebýval často vyčerpaný z tréningov a nemal vysokú fyzickú kondíciu, tak môžete hádať kam by sa nadbytočný cukor upratal? Predne, do podkožného tuku a do tuku medzi orgánmi. Ja osobne mám najcitlivejší organizmus na príjem sacharidov na desiatu (10:00 až 11:30) a poobede medzi 15:00 až 16:00 mávam prirodzený útlm, kvôli orgánovým "hodinám" (rôzny výkonnosť a útlm orgánov tela v rôznu dennú hodinu).

Tento moment nástupu inzulínu je presne najväčším problémom vo výžive dnešného človeka. Konzumujeme príliš vysokoglykemickú výživu, ktorá núti telo vylučovať príliš mnoho inzulínu, čo sa rovná hazardovaniu so zdravým. Možno raz budú potraviny ovplyvňujúce takto organizmus aj patrične označené pre poučenie konzumenta.

V otázkach ďalšieho testovania niektoré vzorky naopak prešli testom s vodou veľmi dobre. Takéto zloženie sme stanovili ako základné zloženia proteínu (čoho je najviac, musí byť na etikete uvedené ako prvé). V tomto ohľade ma v podstate viac nezaujíma, pretože samotná biologická hodnota proteínu bude zaručená na 100%. Tam nie je čo moc riešiť, pretože je len na našej fantázií, čo pridáme ako pridanú hodnotu do produktu a zároveň nájdeme rozumný kompromis medzi cenou proteínu. Čím viac cenných látok v produkte bude, tým vyššia cena. Preháňať to však nebudeme. My sa v našom prípade spoliehame na extra prídavok regeneračných aminokyselín BCAA, štandardne nedostatkových minerálov selén a zinok a závažne nedostatkových zdravých tukov (pridáme MCT tuky z kokosového oleja a omega-3 tuky z Chio vlákniny). Úprimne veríme, že tieto postupy zabezpečia z dlhodobého hľadiska vysokú hodnotu a užitočnosť produktu.

Aké bude mať proteín príchute

Ako bude proteín chutiť zaujíma určite každého z vás. My s Tinou máme veľmi radi sladkú chuť ale najradšej takú s pridanou hodnotou (funkčnosť). Proteín sa začne vyrábať v týchto príchutiach:

 • vanilka
 • čokoláda
 • kokos-čokoláda (zatiaľ hľadáme vhodný variant kokos príchute)
 • neutrálna (bez príchute)

Najdôležitejšia bude pravdepodobne varianta "neutrál", pretože sa môže stať, že po dlhšej dobe mnohých z vás vyššie uvedené príchute jednoducho omrzia. Neutrálnu "príchuť" si môže každý dochutiť podľa svojich pocitov i nálady. Ako postupovať pri dochucovaní neutrálneho proteínu tak, aby ste nezmarili jeho správny fyziologický účinok, tomu sa budeme venovať už v konkrétnych informačných materiáloch, ktoré k proteínu pripravíme aj spolu s návodmi na použitie.

Komu bude proteín určený na konzumáciu

Na túto otázku sa dá odpovedať veľmi jednoducho: úplne všetkým bez rozdielu. Prečo? Jednoducho preto, že v proteíne sa nebudú nachádzať žiadne špeciálne látky, ktoré by sa bežne nevyskytovali vo výžive. Sušené vajcia, mlieko, tvaroh, tuky v prášku, vláknina a iné zložky v proteíne sa budú nachádzať v bezpečnej forme. Rozdiel bude len v koncentrácii týchto užitočných živín na konzumované množstvo (pomer a množstvo živín na gram potraviny). Preto v tomto zmysle bude proteín mimoriadne biologicky účinný a funkčný. Prvotný zámer, prečo takéto práškové zmesi vznikli bol v tom, že boli pôvodne určené pre výživu kozmonautov. Vy ale kozmonauti nie ste, ale vzhľadom na dnešnú modernú dobu sa radikálne zmenilo množstvo užitočných látok v potravinách. A vôbec potraviny sú dnes vo väčšine prípadov mimoriadne neužitočné a technologicky prepracované odpadky, ktoré neposkytujú ani funkčnosť ani biologickú hodnotu. Preto takýto krok cítime za veľmi prirodzený.

Nami vytvorený proteín by ste mali dať s čistým svedomím rovnako dieťaťu ako svojmu starému rodičovi. Je v princípe jedno či ste vrcholový športovec, amatérsky bežec maratónu alebo hobby nadšenec rádiových vysielačiek. Každý z nás má základné výživové potreby, ktoré si pokúšame napĺňať prostredníctvom výživy. O tom či potrebujete vo výžive chlieb či zemiaky nikto z vás nepochybuje. To, či potrebujete špeciálny doplnok výživy, skrutkovač alebo Mac Book PRO, o tom rozhoduje vaša špecializácia, nadšenie, profesijné zameranie a iné individuálne atribúty.

Vaša potreba lepšieho stravovania však ostáva rovnaká v každom prípade, pretože na to, aby ste sa plnohodnotne mohli v živote realizovať potrebujete okrem pokoja mysle aj zdravé a vitálne telo. Našim proteínom sa preto pokúšame nájsť optimálny kompromis medzi naplnením tejto misie a cenou, ktorú musíte za jeho prítomnosť vo výžive zaplatiť.

Čo ešte musíme vyriešiť pred spustením predaja proteínu

Veríme, že sa nám proteín v priebehu mája 2012 podarí dostať do predaja. O všetko vás budeme čoskoro informovať a môžete nám veriť, že ani my sami sa nevieme dočkať. Chceme mať doma konečne produkt, ktorý bude vyhovovať našim požiadavkám i kritériám v každom ohľade. Pred "vypustením" proteínu do sveta musíme vyriešiť nasledovné problémové otázky:

 • určiť definitívny názov: uvažujeme nad Wellness Daily Mate alebo Wellness Daily Protein, alebo jednoducho Wellness Protein
 • senzoricky otestovať všetky možné príchute: vanilka, čokoláda, neutrál, kokos-cokolada (?)
 • získať potvrdenie bezchybnosti produktu od legislatívy (až po definitívnom stanovení zloženia)
 • určiť ideálne veľkosti balenia: uvažujeme nad 500g, 1500g a 3000g baleniami
 • nájsť TOP grafika na prípravu etikety produktu (image je tiež dôležitý)
 • spracovať marketingové a odborné texty, návody na použitie a iné užitočné informácie

K tomu všetkému nám držte palce, aby sme vám čo najskôr priniesli skvelý výsledok. Veríme, že výsledok bude užitočný pre nás všetkých. Tešíme sa na vaše ďalšie postrehy.

Súvisiace odkazy:
Pracujeme na ideálnom proteíne
Hľadá sa tvorca dizajnu pre nový proteín
Sacharidy a ich metabolický efekt
Ako správne čítať etikety

fero
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
new
nazdar, je uz nieco nove ohladom proteinu? istotne nie len ja som uz nedockavy, kedy pride na trh :)
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: new
Samozrejme ze je, tlacime na legislativu, dokocujeme etiketu, cez tyzden testujeme posledne prichute a ladime detaily pred predajom. Verim ze to potrva uz len velmi kratku chvilu (max mesiac).
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
fero
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: new
to je dobre pocut, vdaka za info :)
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
LubomirG
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Protein
Je dobre, ze stevia sa ujala, podla clankov na nete je to super vec. Mne sa viac pozdava nazov Wellness Daily Protein, mozno by som este prehodil slova nasledovne: Daily Wellness Protein, pripadne aj Wellness Protein s akymsi "podtitulom" Daily (graficky bezna zalezitost). Pri prichuti kokos-cokolada (ktora je inac celkom dobra) nerozumiem z akeho dovodu pisete "zatiaľ hľadáme vhodný variant kokos príchute"? Pri kokose je mozne mat viacero variant prichuti, ci ako tomu mam rozumiet? Velkosti baleni, myslim ze by mohli byt a v podstate kazdy si urcite prepocitava cenu zrejma na 1 kg, ti ktori konzumuju pravidelne urcite kupia vecsie 3000 g balenie aj kvoli zvyhodnenej cene. Samozrejme treba prihliadat na to, ze nie je protein ako protein a pri dnesnom mnozstve znaciek je problem vybrat to naj za rozumnu cenu. Etiketa by mala obsahovat predovsetkym prehladne, presne a rozsiahle informacie o sposobe pouzitia a prehladne uvedene, aky pocet bielkovin a inych zivin ziskam z jednej davky. Etikety niektorych proteinov sa mi zdaju v tomto neprehladne. Uz sa neviem dockat, aj ked podla tych uloh, ktore este musite vyriesit sa mi termin predaja v maji zda byt skory.
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Protein
Lubomir dakujeme za komenty aj tipy na nazov. Co sa tyka prichute, mate roznych dodavatelov, ktory vam poskytuju aromy v roznej senzorickej kvalite a na to, aby ste boli spokojny s touto prichutou, musime najst vhodneho dodavatela. Doteraz vyskusane aromy neboli velmi vhodne. Na druhej strane nie som si isty, ci je mozne aby etiketa obsahovala vycerpavajuce informacie, ktore by mali byt sucastou webu, kde je dost miesta na podrobnosti. Cim sa vam zdaju bezne etikety proteinov neprehladne? Co by podla vas konkretne mali obsahovat? A s terminom mate pravdu, najviac nas bude zdrzovat legislativne udobrenie produktu (vraj niekedy to trva aj viac ako 3 mesiace). Skoda slov...
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
LubomirG
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: Protein
Asi je to tym, ze vacsinou maju etikety cierny podklad a aj pismo je male, tak vizualne je to horsie citatelne. Cierne na bielom bude vzdy z pohladu citatelnosti lepsie. Z toho pohladu su najlepsie asi etikety Weider produktov. Este co sa tyka velkosti baleni, tak urcite by bolo dobre, ak budu aj balenia v sackoch (nieco ako "nahradne naplne"), lebo platit za kazdym plastovy obal, ktory je urcite drahsi ako sacok mi pride zbytocne. A jasne, co sa tyka podrobnejsich informacii ohladne presneho pouzivania atd. (hlavne neutral verzie), tak na nete si ich kazdy vie najst, v tom nevidim az taky problem. Ano skoda slov, co sa tyka uradov. Neodpustim si kritiku, tak dufam, ze nezmazete koment, ale uradnici (a vobec cela statna sprava od parlamentu az po posledny urad) nas stoja vela penazi a efektivita takmer nulova, to uz ani nehovorim ako nam skodia predrazenymi tendrami, korupciou .. vsetko im trva, proste jedna velka "brzda" ekonomiky ... des, hroza a velka hanba
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vlado
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Re: Re: Re: Protein
Nuz Lubomir, co vam povieme. Dnes sme trochu zabrdli do tejto temy v tomto clanku: http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/vyznam-skoly-a-sposoby-efektivneho-ucenia-nie-len-na-skusky.html V kazdom pripade vdaka za cenne pripomienky, pokusime sa s nimi pracovat dalej.
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Lukáš Martinka
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
wellness proteín
na proteíny moc niesom ... ako si povedal po dlhšej konzumácií rôznych príchutí som dostal akýsi odpor ... ale ... rád vyskúšam váš proteín s neutrálnou príchuťou ... cením si vašého prístupu k riešeniu tejto problematiky kvalitného proteínu nikdy nieje dosť a po zmene jedálničku (podľa tvojich názorov a informácií) sa cítim viac fit .. zaradil som do stravy viac zeleniny a a znížil príjem ryže, zemiakov či cestovín ... po prerátaní si nutričných hodnôt pri dennom príjme potravín sú práve bielkoviny zložka v strave ktorú sa snažím navýšiť a myslím si že váš proteín by moju požiadavku mohol splniť ... teším sa naň !! ... k tej etikete na proteín ... bolo by fajn napísať ju formou ktorá ešte nieje zaužívaná a pri plnom počte slóv ako to už býva pri iných proteínoch sa viac menej nič nedozviete ... držím palce aj v tomto smere a dúfam že to spotrebiteľa zaujme aj po čitateľskej stránke a proteín si spravý aj sám reklamu medzi konzumentami
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
fero
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
Pridané: 12.03.2013, 18:12
Reagovať
protein
pre mna osobne ma ten Wellness Daily Mate najlepsi zvuk, ale ide o to ci ten nazov obycajnemu nezainteresovanemu cloveku nieco povie, kedze ide aj o ten prvy dojem... a tie balenia su dobre podla mna rozvrhnute, predovsetkym ta trojkilova varianta je dobra, hlavne pre ludi co to planuju uzivat pravidelne a dlhodobo... tesim sa kedy tento protein otestujem sam na sebe, lebo mne tiez vela proteinov nevyhovelo po stranke pocitu pri traveni, verim, ze toto bude prelomove a vdaka super zlozeniu prerazi aj v zahranici... drzim Vam vsetkym palce, nech sa vam to cim skor vydari! sportu zdar :)
Prihláste sa pre hodnotenie komentára:
(0x)
Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem