Tento článok je staršieho vydania a informácie ktoré obsahuje, už nemusia byť aktuálne. Pokiaľ vás táto téma zaujíma a chceli by ste, aby sme sa jej opäť venovali, zahlasujte. Články s najvyšším počtom hlasov pripravujeme prednostne.
ruka
Hlasov:109
Tréning, úrazy a regenerácia

Ako riešiť zničené kĺby

Máte zničené kĺby? Nič nezvyčajné, priam bežná komplikácia u športovcov, ktorej sa nevyhnú ani bikeri. Problémy s akýmkoľvek kĺbom sú veľmi nepríjemné a často znemožňujú športovanie ako také. Najčastejšou býva bolesť a poškodenie kolenného, bedrového, ramenného a členkového kĺbu.

img

Ako riešiť zničené kĺby

Štatisticky máva najvyššiu mieru poškodenia kolenný kĺb, ktorý je najkomplikovanejší a môže mať najviac rôznych druhov poškodení (menisky, úpony, väzy). Menisky sa trhajú a odlupujú, šľachy a väzy natŕhajú alebo rovno odtrhnú celé. Tomuto problému sa preto budeme venovať obšírnejšie. Povieme si, ako fungujú kĺby a z čoho sa skladajú, ako treba postupovať pri rôznych problémoch súvisiacich s kolenným kĺbom a aké cvičenia pomáhajú v rozličných problémových obdobiach. Takisto sa dozviete, ako sa treba o svoje koleno starať pred, počas a po jeho operácii (plastika, alebo menisky) a akých 10 pooperačných chýb sa môžete dopustiť. Nezabudneme ani na potrebné TOP 3 priority po operácii.

Z čoho sa skladajú kĺby v našom tele a ako fungujú?

Spojenie kostí dotykom pomocou kĺbových plôch pokrytých chrupavkou sa nazýva kĺb. Z hľadiska anatómie sú dôležité:

 • tvar kĺbových plôch,
 • kĺbové puzdro,
 • kĺbová dutina,
 • pomocné zariadenie kĺbu,
 • základné a stredné postavenie kĺbu,
 • pohyby v kĺbe.

V kĺboch, ktoré sú namáhané najviac, sa nachádza väzivová chrupka odolná voči tlaku. Pri športovcoch sú kĺbové chrupky hrubšie ako pri bežnej populácii. Preto je zrejmé, že športovanie napomáha aj k pevnejšiemu kĺbnemu aparátu tela.

Dôležité je aj kĺbové puzdro, ktoré umožňuje rozsah pohybu. Kĺbové puzdro má niekoľko vrstiev – okrem iného aj mazotvornú blanu, ktorá je bohato krvne a lymfaticky zásobená. Blana produkuje do dutiny kĺbový maz, čiže číru látku bohatú na bielkoviny. Táto tekutina vyživuje chrupky a zvyšuje hladkosť dotykových plôch.

V kĺbovej dutine je štrbinový priestor, ktorý sa môže naplniť a zväčšiť prípadnou zápalovou tekutinou, krvou alebo vzduchom. Medzi pomocné zariadenia kĺbov patria: kĺbové väzy, chrupkové platničky (napríklad menisky), kĺbový lem, mazové vačky a kĺbové svaly upínajúce sa do puzdra.

Ako zistíte, že máte problém s kolenným kĺbom?

Problém s akýmkoľvek kĺbom zistíte veľmi rýchlo, pretože prvým príznakom je bolesť, ktorej predchádza buď dlhodobé opotrebovanie alebo rovno úraz. Špeciálne sa však budeme venovať kolennému kĺbu, pretože je najkomplikovanejší a s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať niekedy v živote problém práve s ním (ak sa tak už nestalo).

Na správnu diagnózu kolenného kĺbu je veľmi užitočné vyhľadať pomoc fyzioterapeuta alebo rovno využiť magnetickú rezonanciu (MR). Fyzioterapeut môže pomocou niektorých ťahových pohybov celkom presne určiť, aký väz máte natiahnutý, natrhnutý alebo rovno odtrhnutý. Diagnózu spresní ortopéd alebo MR, no v mnohých prípadoch sa konkrétna diagnóza určí až na operačnom stole, keď vám koleno otvoria. Dovtedy budete vy aj lekár viac-menej hádať. 

Pri degeneratívnych ochoreniach treba začať cvičiť

Cvičenie je pre takto boľavé kolená rovnako efektívne ako operácia. Túto úvahu podporujú aj štúdie realizované na pacientoch, ktorí trpeli bolesťami a stuhnutosťou v prednej časti kolena okolo jabĺčka a stehennej kosti (spôsobenými zvyčajne degeneratívnymi ochoreniami ako artritída a podobne). Jedna skupina pacientov bola operovaná artroskopicky a následne mala predpísané 8-týždňové domáce cvičenie, zatiaľ čo druhá skupina pacientov dostala iba domáci cvičebný program. Po 8 týždňoch vykazovali obe skupiny pacientov podobné pocity v redukcii bolesti a v zlepšení pohyblivosti kolenného kĺbu. Tí istí pacienti po dvoch rokoch pozorovania od začatia štúdie nevykazovali žiadne rozdielnosti v pocitoch alebo funkčnosti kolenného kĺbu. Výsledok? Operácia nie je efektívna na vyriešenie bolesti pri degeneratívnych ochoreniach. 

Problémy s meniskami pomôže odstrániť operácia

V tomto prípade je opäť vhodné rehabilitovať pohybom, ale prirodzene, riaďte sa svojim pocitom bolesti. Ak nohu boľavého kolena šetríte, ochabuje na svalovej hmote – a to je veľký problém. Kĺby nezaťažovanej nohy sú menej vyživované, zhoršuje sa ich pevnosť a súčasne sa zvyšuje riziko ďalšieho poškodenia kĺbu, pretože svalová hmota nemá dostatočnú silu zvrátiť nežiaduce pohyby v kĺbe pri športovom zaťažení.

Pri bolestiach meniskov však nerobte pohyby, ktoré vás bolia, pretože stav len zhoršíte. To platí aj na prípravu pred operáciou. Tu sa neopláca ísť cez bolesť. Skoky, drepy a rôzne dynamické pohyby môžu spôsobovať ďalšie poškodenia až odlúpenie meniskov. Bolesť v kolene spôsobuje zavadzajúci meniskus, ktorý je natrhnutý, mechanicky zavadzia a dokonca môže drať chrupavky kostí. Operatívnym zákrokom sa narušené menisky osekajú a bolesti ustúpia.

Môže sa vám ešte stať aj to, že odlúpený meniskus, ktorý putuje po kolene (blúdivá "myšička"), zablokuje celé koleno. Ak je toto váš problém a niekedy ste si aj nahmatali malú vec v okolí kolena, zvýšte svoju pozornosť. Ani operačný zákrok vám nezaručuje, že "myšička" sa nájde a vyberie. Nebojte sa preto použiť ihlu, objekt cez kožu ihlou upevniť a zavolať svojho ortopéda s výkrikom "hurá mám ju!" On už bude vedieť o čo ide.

Ak máte odtrhnutý krížový väz, operácia je takmer nevyhnutná. V tomto prípade riskujete, že ak už odtrhnutý krížový väz máte, v náročných pohybových situáciách pri chvíľke nepozornosti môžete prísť aj o ďalšie väzy. To pre športovca znamená pravdepodobne ukončenie športovej kariéry. To platí aj pre natrhnuté a najmä pre úplne odtrhnuté krížové väzy. Tým, čo nešportujú, takáto operácia kolena možno nikdy v živote nebude chýbať. Faktom však je, že koleno bez krížneho väzu sa skôr opotrebuje, a to je problém. Dôvodom je nefyziologický pohyb, ktorý vzniká v uvoľnenom kolennom kĺbe a spôsobuje skoršie opotrebovanie meniskov aj chrupaviek. Operácia je tak pre 90 % ľudí nevyhnutná.

Odporúčané predoperačné kroky (krížny väz)

Máte dve východiskové pozície: A) Úraz sa vám stal len nedávno a koleno máte silno zapuchnuté, B) úraz sa vám stal už dávnejšie, bolesti ste prekonali a koleno máte bez opuchov. Nasledovné predoperačné prípravy sú vhodné len pre tých, čo nemajú koleno opuchnuté a úraz sa im stal dávnejšie. Koleno s čerstvým úrazom patrí IHNEĎ pod ruky operujúceho lekára.

Predoperačné prípravy:

 • začnite silovým spôsobom posilňovať obe nohy rovnako (platí aj pre menisky)
 • ak je poranená noha slabšia, dajte jej viac zabrať v pomere 2:1 (platí aj pre menisky)
 • využívajte drepy so záťažou, mierne výskoky, švihadlo (nevhodné pre menisky)
 • kúpte si doplnok výživy, ktorý obsahuje chondroitín a glukosamín, vhodné aj pre menisky
 • tento doplnok výživy používajte nasledujúcich 3-6 mesiacov pred aj po operácii kolena,
 • denne aspoň 15 minút venujte posilňovaniu svalov nôh a ďalších 15 minút posilňovaniu celého tela (platí aj pre menisky).

Inšpirovať sa môžete aj video cvikmi z tohto videa:

Plastická operácia a jej následky

Pochopte princíp, ktorý sa volá adaptácia na zaťaženie. Čím viac budete svoje koleno zaťažovať, tým skôr si "vypijete kalich" vašej bolesti a o to skôr sa vaše koleno úplne uzdraví. Vaše koleno bude po správnom tréningu do 12 mesiacov od operácie úplne v poriadku a schopné plného zaťaženia (najmä u športovcov). Platí tu pravidlo, že ak si predstavíte 100-percentnú bolesť (pri ktorej už odpadávate), vaše koleno musíte každý deň aspoň 30 minút systematicky zaťažovať až na 80 % z tejto maximálnej bolesti. A to je naozaj dosť bolestivé. Samozrejme, robte to bezpečným, silovým spôsobom a bez rýchlych pohybov. Počas najbližších 6 mesiacov nesmiete spadnúť ani šmyknúť sa, aby ste si nenatrhli alebo úplne neodtrhli nový väz, ktorý sa zrastá, resp. vyrastá nanovo. 

10 pooperačných chýb po operácii krížneho väzu (platí aj pre menisky)

Určite nesmiete:

 1. šetriť svoje koleno a nezaťažovať ho, pretože vás bolí,
 2. kráčať opatrne pri chôdzi (krívať) a do schodov vyšľapávať iba zdravou nohou,
 3. zdvíhať sa zo stoličky, auta, postele i zo záchoda len na zdravej nohe,
 4. myslieť si, že keď raz pominie bolesť, až potom budete môcť koleno zaťažovať a rehabilitovať,
 5. nosiť ortézy na koleno pre pocit bezpečia,
 6. myslieť si, že koleno už nikdy nebude také ako pred tým,
 7. báť sa, že ak budete koleno príliš zaťažovať, pokazíte ho,
 8. myslieť si, že zlepšovanie stavu kolena môže byť len pomalé a otravné,
 9. domnievať sa, že vám pomôžu drahé farmaceutické prostriedky,
 10. myslieť si, že najdôležitejšie je, aby vás koleno prestalo bolieť.

Žiadnu z uvedených chýb nikdy nerobte!!!

S čím sa treba zmieriť?

Zmieriť sa musíte s tým, že vaše koleno bude najbližších 6 mesiacov zapúchať, bolieť, pukať, podlamovať sa a stále bude stuhnuté. Výnimkou bude čas krátko po cvičení, pretože počas neho sa koleno dôkladne prekrvuje a to zlepšuje jeho ohybnosť. Približne 2 hodiny po cvičení (alebo aj skôr) bude koleno opäť stuhnuté. Okrem toho sa vás vaše koleno bude snažiť "oklamať" – a to tak, že vo vašej mysli vytvorí "šetrný" režim nezaťažovania. Spôsobuje to prirodzená ľudská vlastnosť minimalizovať akúkoľvek bolesť. Tento stav nemôžete dopustiť ani v náznakoch. Inak budete úplné uzdravenie neustále odďaľovať, čo si určite neželáte. Bolesť je indikátorom že niečo nie je v poriadku, na druhej strane zvádza k nečinnosti až k šetrnosti. To veľmi odďaľuje proces uzdravenia. 

TOP priority po operácii

 • získať čo najskôr plnú ohybnosť kolena, aby ste stratili čo najmenej svalovej hmoty zo stehenného svalu,
 • nabrať dostatok svalovej hmoty, aby sa rozdiel medzi zdravou a operovanou nohou vyrovnal (silovými cvičeniami, ktoré sa ale bez dostatočnej ohybnosti nedajú vykonávať),
 • spevniť všetky šľachové úpony a väzy (všetko vás všetko bolí a čím menej sa budete hýbať, tým horšie pre vás).

Ako predchádzať problémom s kĺbmiVeľa zdaru, nech vás vaše kĺby a najmä kolená poslúchajú. Preto nezabúdajte na dôkladnú prevenciu.martinh
Pridané: 28.03.2015, 10:49
Reagovať
Pridané: 28.03.2015, 10:49
Reagovať
Prosba o radu
Dobry den,chcel by som sa vas spytat na na nazor ohladne glukosaminu.Je lepsi glukosamin HCI alebo glukosamin sulfat ? Nenasiel som studie tykajuceho sa glukosaminu .A aky je vaš nazor na hydrolyzovany kolagen ? Su to zbytocne vyhodene peniaze alebo to splna svoj ucel ? :)
david696
Pridané: 08.03.2015, 14:22
Reagovať
Pridané: 08.03.2015, 14:22
Reagovať
Vyskočené/vykíbené jabĺčko
Ahoj Vlado. Minulý rok niekedy v októbri/novembri mi pri futbale v hale vyskočilo jabĺčko, a hneď potom sa vrátilo. Opuchlo mi a na druhý deň som šiel ku doktorovi. Ten mi povedal že tam mám krv tak mi dal ortézu a za 2 týždne som prišiel na kontrolu a povedal že to je už dobre a predpísal voláku pasku pod jablčko a pomaly som mal zatažovať. Teraz (vo februári) som bol u doktora znova pretože ma okolo jabĺčka pobolievalo/pichalo pri behu (hlavne pri behu) ale asi aj pri drepoch so záťažov. Tak ma poslal na rehabilitáciu a na magnetickú. Následne na dalšej kontrole mi odporučil bicyklovanie, zakopávanie, drepy s vlastnou váhou a po 2 mesiacoch nejaké stabilizačné cviky a potom skúsiť behať. Ak ma to bude bolieť tak povedal že na operáciu-artroskopiu. Nejako veľmi sa mi nechce, tak by som sa ťa chcel spýtať ako čo najrýchlejšie a najlepšie spevniť, dostať to koleno tam kde bolo aby som už mohol behať a cvičiť (v posilovni) . Vopred ďakujem za odpoveď ;)
Vlado Zlatoš
Pridané: 12.03.2015, 23:05
Reagovať
Pridané: 12.03.2015, 23:05
Reagovať
Re: Vyskočené/vykíbené jabĺčko
Nepises nic o tom, ze co mas s kolenom a co povedala magneticka rezonancia - aka je diagnoza. V kazdom pripade neviem co viac by som ti mohol poradit okrem precitania vsetkych clankov a publikacie, ktoru som k tejto teme vytvoril a mozes vsetko studovat zadarmo. Viac informacii nemam, osobne rehabilitaciu uz zial nerobim, nieje na to cas...
Dusan1
Pridané: 13.01.2015, 23:56
Reagovať
Pridané: 13.01.2015, 23:56
Reagovať
Problem s kolenom
Dobry den, v roku 2010 som utrpel vnutroklbovu zlomeninu praveho kolena, koleno mi zoperovali mal som 6 srob a nejake platnicky.Hned ako mi dali dole sadru som zacal cvicenie s kolenom aj chodzu vsetko do bolesti ale neprestaval so, tu bolest som prekonaval potom neskor som siel aj na korcule kedze som hraval do urazu hokej.Korculovanie mi slo celkom dobre az pri zabere som citil bolest v klbe ale len pri zatazi.Po roku mi vybrali sroby aj platnicky a pokracoval som v hokeji dalej.Ale ta bolest sa zmensovala.Teraz chodim na lad aj ked niekedy odohram cely zapas bez problemov a niekedy citim bolest v kolene a nemozem naplno zabrat aj ked bolest nie je silna ale znemoznuje mi zrychlenie , pri zrychleni bolest citim ale rovnaku cize sa zvacsujucim tlakom uz nezvysuje.Takze potrebujem poradit ci nemate skusenost co sposobuje tuto bolest .Bez sportu s kolenom problem nemam , mozem behavat aj hore ci dole schodamy , tury a ine sporty.Do dnes mi lekar nepotvrdil ani nevyvratil ci mam poskodene vazy alebo chrupavky.Na ziadnom vysetreni som este nebol.Na hokeji to citim hlavne ked koleno moc zatazujem.Uvazujem ci by nestacili nejake vyzivove doplnky ak ano ake? Dakujem za odpoved
Vlado Zlatoš
Pridané: 21.01.2015, 00:12
Reagovať
Pridané: 21.01.2015, 00:12
Reagovať
Re: Problem s kolenom
Ak je citit stale nejaku bolest znamena to, ze koleni nie je zrehabilitovane na 100% a je potrebne sa venovat jeho rehabilitacii nadalej, i popri treningoch. Doplny vobec nie su podstatne, alebo len minimalne. Za vas pracu neurobia.
panamera
Pridané: 12.01.2015, 17:56
Reagovať
Pridané: 12.01.2015, 17:56
Reagovať
pškodena chrupavka v kolene
Dobrý deň.minulý rok v marci som bol na operáci,odtrhnutý meniskus v ľavom kolene.operácia prebehla dobre,absolvoval som rehabilitáce,plávanie,doma cvičenie aj podľa vašich rád,a hlavne bicykel...pol roka bol super,bez bolesti.ale od septembra pobolieva,bral som condrosulf,dva mesiace(na doporučenie ortopéda)ale nič nezaberá...jedine keď idem na masáž chrbta(stuhnuté svalstvo od bajku)ke dva ,tri dni pokoj.cvičím aj doma na tie stiahnuté svaly,no neviem.stupeň poškodenia chrupavky je zadefinovaný číslom tri...že je to aj špatne narastenými jabľčkami...ako s toho von?sezona sa blíži???ďakujem za odpoveď.
Vlado Zlatoš
Pridané: 21.01.2015, 00:09
Reagovať
Pridané: 21.01.2015, 00:09
Reagovať
Re: pškodena chrupavka v kolene
Cvicit, testovat, opat cvicit, studovat, opat cvicit, testovat, konzultovat s odbornikmi osobne, atd...
sendo
Pridané: 15.12.2014, 09:31
Reagovať
Pridané: 15.12.2014, 09:31
Reagovať
pichanie v kolene
Ahoj Vlado. Pred 1.5 rokom som bol na operacii predneho krizneho vazu. Mal som vtedy aj natrhnuty meniskus, ale doktor mi povedal, ze meniskus nezasival, lebo to podla neho nebolo az tak zle a vraj sa mi mal zrast tym, ked bola v kolene krv. Po operacii presiel nejaky cas a nemal som ziadne problemy pri trenovani. Mal som aj po operacii ten problem, ze mi koleno aj po niekolkych mesiacok praskalo, ale vraj to nebol problem.

Pred 2 tyzdnami som nemal ziadny uraz, ale koleno som mal problem vystriet. Do 98% som pri zohynani nic nepocitoval, ale zvysnych 2% som musel ako keby pritlacit, aby sa vystrelo uplne. Pocitoval som vtedy take pichnutie a pocit ako keby mi malo nieco do seba zapadnut (neviem to popisat). Ked som skusal na mieste koleno ohybat, tak to preslo, ale ked som sa pohol, tak po chvili sa to vratilo. Mal som 2 tyzdne pauzu, kedy som nehral futbal, ale robil ine sporty a vsetko bolo v poriadku, rovnako futbal po 2 tyzdnoch (co bolo minuly stvrtok). Vcera som si siel znova zahrat a problemy sa vratili. Ked som vystrelil na branu, tak som mal pocit, ako keby mi koleno vobec nedrzalo a citil som bolest. Stalo sa mi vcera asi raz pocas futbalu,ze som dostupil na nohu a mal som pocit, ako keby mi koleno volne behalo (ako keby mi slachy svaly to koleno nedrzali) -porovnal by som to s tlmicom na aute, ktory nejde. Obavam sa, ci to nie je prave ten meniskus :(.
Dakujem za cenne rady
Vlado Zlatoš
Pridané: 08.01.2015, 10:15
Reagovať
Pridané: 08.01.2015, 10:15
Reagovať
Re: pichanie v kolene
Problem je v tom, ze koleno si nemal a ani nemas zrehabilitovane na 100% a preto by si mal sa pokusat nasledovat odporucania, rady a cvicenia, ktore popisujeme v tychto clankoch a v odporucanej publikacii, ktora je na stiahnutie zadarmo po registracii. Noha musi byt 100% funkcna aj v oboch krajnych polohach a bezbolestna. J som uz zabudol na to, ze som nejaku operaciu kedysi absolvoval, no pravda je ta, ze menisky so menal poskodene:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/rozvijajte-svoju-pohybovu-inteligenciu-cez-komplexnost.html
sendo
Pridané: 15.01.2015, 16:37
Reagovať
Pridané: 15.01.2015, 16:37
Reagovať
Re: Re: pichanie v kolene
Ahoj Vlado, dakujem, za reakciu. Bol som uz u ortopeda kvoli vysledkom z magnetickej rezonancie. Nastastie s meniskom nie je problem a ani s kriznym. Trocha som znepokojeny, lebo doktor mi povedal, ze mi nic nie je a ze mam plne zatazovat koleno, no na sprave z vysetrenia magnetickou rezonanciou som si nie isty, ci je vsetko ok(z toho, co som cital na nete). Ak mi vies nahodou Vlado ty poradit, alebo ak je tu niekto, kto sa vyzna do toho, co bolo vysledkom spravy, tak by som ocenil kazdu radu.

V sprave je nasledovne:
Patella konfiguracie Wiberg II-III, na okrajoch klbnych ploch produkt.zmeny poukazujuce na PF artrozu. Insall-Salvatiho index je sublimitny - do 0.83 - patalla baja. Pooperacne zmeny na lig.patellae proprium a v oblesti Hoffovho telesa.

Nie je vela informacii o tom. Co som nasiel, tak patella baja je spojene s jablckom, ktore nie je v spravnej polohe a nasiel som o tom prave to, ze koleno netreba velmi zatazovat. Dakujem
Andrej
Vlado Zlatoš
Pridané: 21.01.2015, 00:15
Reagovať
Pridané: 21.01.2015, 00:15
Reagovať
Re: Re: Re: pichanie v kolene
Ahoj, toto budes musiet konzultovat so svojim lekarom...
sendo
Pridané: 21.01.2015, 09:44
Reagovať
Pridané: 21.01.2015, 09:44
Reagovať
Re: Re: Re: Re: pichanie v kolene
Vlado ved to je na tom smutne, ze podla mojho doktora je to v absolutnom poriadku. Podla toho, co som si zistil mam jablcko posunute nizsie, ako by malo a to sposobuje, ze sa mi odiera o stehennu kost a sposobuje artrozu. Uvidim, co mi povie iny doktor, ku ktoremu idem.
Benjamín Szabó
Pridané: 30.12.2014, 09:49
Reagovať
Pridané: 30.12.2014, 09:49
Reagovať
Re: pichanie v kolene
Ahoj sendo, dúfam že nebude vadiť keď sa vyjadrím aj ja. Z vlastnej skúsenosti som zažíval niečo podobné, koleno som cítil nestabilné, pri vystretí puklo a sem tam sa mi dokonca trochu nadnesene možem povedať ako keby "zaseklo". Tiež som aj hral futbal ale sem tam som to zacítil, trochu aj bolesť a prípadne nestabilitu. Šiel som na magn. rezonanciu ktorá ukázala poškodený meniskus, či nejakú dislokáciu menisku. Takže som absolvoval artroskopiu kolena.
Čiže podľa mňa to môže byť ten meniskus, alebo by bolo ešte lepšie ísť na magnetickú rezonanciu, čo presne ukáže či je to ten meniskus alebo nie.
sendo
Pridané: 01.01.2015, 20:55
Reagovať
Pridané: 01.01.2015, 20:55
Reagovať
Re: Re: pichanie v kolene
Ahoj Benjamin. Dakujem za odpoved. Uvidim, co mi povie doktor na vysledky magnetickej rezonancie. Neviem, ci je to normalne, ale nemal som ziaden uraz, ani opuch, proste po jednom zapase som mal problem nohu uplne vystriet - musel som dopomoct tomu, aby "zaklapla". Po tyzdni to preslo, potom po jednom futbale to bolo normalne a na dalsi den zase a odvtedy je to stale zle. Kazdopadne dam vediet, ked budem mat vysledok.
Nija
Pridané: 30.10.2014, 15:28
Reagovať
Pridané: 30.10.2014, 15:28
Reagovať
Instabilita ramena
Dobrý den, chcela by som sa spýtat a poradiť ohladom instability ramena. Mam 23 rokov a pred 10 rokmi sa mi pri tanečnej vyklbilo rameno. Doktor mi k tomu nic nepovedal iba ma poslal na rehabilitacie cca 1tyžden, medzičasom som si zvykla na to že pri istych pohyboch mi pukne v klbe alebo mi preskoči resp. vypadne. Poslednu dobu som dost začala cvičit s vlastnou vahou tela a pocitujem mensie bolesti a pukanie v ramene. Prihlasila som sa na kurz aerial silks a pre istotu som sla opet za doktorom aby mi spravil prehladku. Povedal ze to je luxacia ramena a je to tak na operaciu, ze casom mi to moze poskodit uplne klb, chcem sa uplne vyhnut operacii. Diagnostikoval mi aj hybermobilitu. Chcem cvicit s vlastnym telom udrzat sa aj na jednej ruke ale mam obavy. Neviem ci sa to vobec dá tak posilnit a spevnit rameno, ci si tym skor neublizim. Matka mi kupuje tabletky cele roky ale nikdy som ich nevzala. Ak by ste mali nejake rady a typy ako cvicit s takymto problemom bola by som moc vdacna. Prava ruka je pre mna hrozne dolezita a pri cviceni este viac.
Dakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 25.11.2014, 22:06
Reagovať
Pridané: 25.11.2014, 22:06
Reagovať
Re: Instabilita ramena
Na tuto oblast sa nijako specialne nezameriavame Nija. Zatial sme s tym problem nemali. Mame vsak na stranke experta, ktory je na to (a ine problemy) specializovany, preto odporucame Viktora kontaktovat:

http://www.vladozlatos.com/filozofia/nasi-experti.html
Patrik Nunhart
Pridané: 04.02.2014, 18:07
Reagovať
Pridané: 04.02.2014, 18:07
Reagovať
Zničená chrupavka v kolene
Dobrý deň, chcel by som sa spýteť. Priateľka (17) je po operácii kolena, mala odštiepené z chrupavky po dvojnásobnom vykĺbení kolena. Doktor jej povedal že chrupavku mala poškodenú ako 70 ročný človek a po operácii kde jej chrupavku roztavili a späť zliali má vraj šancu len na 50% regeneráciu chrupavky. Ďalšia vec je že mala na tej nohe takisto natiahnutý zadný krížový väz. Je nejaká možnosť aby sa jej chupavka plne zregenerovala? Teraz chodí o barlách a kedže nerovnomerne zaťažuje nohy, začína ju pobolievať druhé koleno, ktoré doktor chce neskôr zrejmä tiež operovať. Dosť ma prekvapilo jeho stanovisko k doplnkom výživy na kĺby, kedže povedal že na to neverí. Objednal som jej želatínový hydrolyzát na podporu liečby, ale neviem či jej to pomôže. Prosím o radu. Ďakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 10.02.2014, 23:12
Reagovať
Pridané: 10.02.2014, 23:12
Reagovať
Re: Zničená chrupavka v kolene
Tazko vam podam aj ja nejake definitivne stanovisko k tomuto problemu. Vsetko je individualna zalezitost, ale pravdepodobne k uplnemu zregenerovaniu chrupavku uz nedojde. Doplnky vyzivy maju ucinok, ale urcite nie su zachranou. Rozhodne aj rehabilitacia.
Ellend
Pridané: 30.12.2013, 12:25
Reagovať
Pridané: 30.12.2013, 12:25
Reagovať
pichanie v lavom kolene
Dobrý den, mám 37 rokov a pred 17 rokmi mi operovali obe kolená /plastika kolenného klbu, v jednom kolene /lavom/ mám ale 4 srubky a v pravom 2. Po rehabilitácii som zacala viest normálny zivot, zacala som plávat, jazdit na bicykli a iné...a nikdy som nemala ziadny problém. Od septembra tohto roku som zacala behat, zacala som od 500m a momentálne som pri 6-tom km. No a minulý týzdnen ma zacalo pobolievat lavé koleno, nevsímala som si to velmi, cvicila som natahovacie cvicenia a pri behu som to az tak necítila ako pri chodzi. No a moj posledný den kedy som behala bol pred 5 dnami, to uz som behala s ochranným páskom a vecer som uz poriadne nemohla chodit. O 2 dni som sla za obvodným a ten ma odbavil s tým ze kým sa celé koleno ohne bez problémov a nemám tam ziadny opuch tak to bude len nejaký malý zápal a ze mám to jablko opotrebované. Tak som asi 3 dni bola v klude. Trocha sa mi to zlepsilo, od vcera uz cvicím natahovacie cvicenia ale pri chodení mám stále ten pocit ako by mi niekto to koleno podtrhával /kazdý 20 krok a este ma to aj nepríjemne pichne/ Bojím sa ze sa mi uvolnil nejaký vez alebo srubka. Spadnút som síce nespadla ani ziadny chrupot nepocula ale mám obavy. Vopred vám pekne dakujem a zelám vela úspechov.
Vlado Zlatoš
Pridané: 31.12.2013, 15:38
Reagovať
Pridané: 31.12.2013, 15:38
Reagovať
Re: pichanie v lavom kolene
Dobry den, z toho co pisete sa domnivam, ze vasa rehabilitacia nebola dostatocna. Na druhu stranu 6km behy nie su nic vhodne, ani v pripade, ze vam ide o zdravie a prevenciu. Myslim ze ked sa zacitate do nasich clankov pochopite preco. Zaroven zbytocne opotrebuvate svoje koleno, to radsej zvolte kratke rychle sprinty (po oddychnuti), ktore vam prinesi silnejsi rehabilitacny ucinok, ktory zaroven prospeje aj estetike i zdraviu. Detaily si prestudujte tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/ako-spravne-cvicit-intervalovy-trening.html
Ellend
Pridané: 30.12.2013, 12:32
Reagovať
Pridané: 30.12.2013, 12:32
Reagovať
Re: pichanie v lavom kolene
No a zabudla som sa vás opýtat to hlavné: Myslíte si ze by som mala prestat behat úplne? Je vhodné cvicit tie vase cvicenia na tento problém?
Vlado Zlatoš
Pridané: 31.12.2013, 15:39
Reagovať
Pridané: 31.12.2013, 15:39
Reagovať
Re: Re: pichanie v lavom kolene
Na obe otazky odpovedam ANO, v predchadzajucej odpovedi su detaily.
Romanko
Pridané: 29.10.2013, 20:26
Reagovať
Pridané: 29.10.2013, 20:26
Reagovať
Prosba
v prvom rade chcem pochváliť článok. v druhom rade mám takú otázočku..som po operácií asi 3-4 mesiace..artroskopický zákrok pri ktorom mi rezali z vonkajšej strany zo šlachy. koleno plno zaťažujem v posilovni kde pociťujem mierne bolesti ale cvičím aj napriek ním.len v netréningové dni mi dosť puká.Je to normálne? či by som s tým mal ísť k doktorovy? ďakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 06.11.2013, 09:41
Reagovať
Pridané: 06.11.2013, 09:41
Reagovať
Re: Prosba
Myslim ze je to normalne, men pukalo aj 3/4 roka po operacii, a to som uz davno skakal salta. Ak puka je to pravdepodobne znamka nie este uplneho zrehabilitovania kolena, preto treba popracovat na spevnovacich cviceniach, aj podla videa ci publikacie co mame na bezplatne stiahnutie.
Gabriel Šaffa
Pridané: 28.10.2013, 11:02
Reagovať
Pridané: 28.10.2013, 11:02
Reagovať
rameno
Ahoj Vlado,chcel by som ta poprosit o radu/nazor.Nemam sice problem s kolenom,ale s ramenom,v priebehu pol roka som ho vyklbil 2x,posledny krat asi pred tyzdnom a pol na hradze (s rukami na siroko,isiel som hore striedavo cez jednu alebo druhu ruku,inspirace z youtubu).Povedal som si,dam tomu cas(par tyzdnov) a budem pocuvat svoje telo,teda pokym neprejde bolest,nebudem cvicit.Potom pomaly posilnovat.Lenze po tom tyzdni a pol dokazem robit kliky a zhyby a bolest ziadna.Mam pocit,ze to moze byt zradne,ze je to kratka doba na to,aby bolo mozne cvicit spät.Ako dlho myslis by to trebalo regenerovat?...Mohol by pomoct Gelo-3? Mohla by pomoct zvysena tvorba HGH napriklad cez intervaly pri regeneracii ramena? Dakujem.
Vlado Zlatoš
Pridané: 06.11.2013, 09:35
Reagovať
Pridané: 06.11.2013, 09:35
Reagovať
Re: rameno
Ahoj, v ramci rehabilitacie takychto problemov su najucinnejsie izotonicke cvicenia. Myslim, ze ak by si kontaktoval nasho clovka (Viktor - fyzioterapeut) tak on by ti vedel poskytnut najlepsie informacie. O svojich vysledkoch sa nevahaj s nami podelit :)

http://www.vladozlatos.com/filozofia/nasi-experti.html
Juraj
Pridané: 09.08.2013, 12:05
Reagovať
Pridané: 09.08.2013, 12:05
Reagovať
Strhany vez
Ahoj bol som u chyrurga ktory ma poslal nech sa obiednám k ortopedovy. No zo snimku vraj zistil ze to fakt vizerá na poškodený nadtrhnutý vez pretože jedna strana kosti je dalej od seba...
A teda dá sa to vôbec ten vez záhojiť? respektive vzrásť bez operácie ked ešte nieje celkom roztrhnutý? Ak áno ako to že tebe sa nevzrastol?
A tiež mám ho teraz šetriť? pretože to som doteraz vôbec nerobil... Alebo môžem naňho aj cvičiť napr drepi a pod?
Juraj
Pridané: 12.08.2013, 22:36
Reagovať
Pridané: 12.08.2013, 22:36
Reagovať
Re: Strhany vez
A ešte mám nosiť bandáž alebo nejaký tlakový obväz aby bolo koleno zafixované?
To mi vraj radily v lekárni a ze ho aj mam šetriť... Ale kedze v clanku píšeš ze tie dlahy a bandaze len oslabuju koleno tak neviem... Ale nieje dôležite to mať pekne zafixovane aby sa to vzrastlo a šetriť ho??
vdaka
Vlado Zlatoš
Pridané: 12.08.2013, 22:49
Reagovať
Pridané: 12.08.2013, 22:49
Reagovať
Re: Re: Strhany vez
Vaz sa ti nikdy nezrastie, aj keby bol len natrhnuty. Ja som ho mal natrhnuty 1.5 roka a potom sa uplne odrthol. Bol velmi slaby na to, aby utiahol to, ake sporty trenujem (akrobacia). Ak by som bol dochodca, mozno by som ho neodrthol, ale ty si mlady chalan ktory potrebuje mat koleno funkcne. Ak mas vaz uplne odtrhnuty a nepojdes na operaciu, tak sa ti bude koleno rychlo opotrebovavat (najma v chrupavke), co povedie k dalsim poskodeniam (zbytocnym). Takze ziadne bandaze, ziadne setrenie, ziadne vyhovorky. Ak je to roztrhnutie, hladaj si chirurga a dobreho. V publikacii Koleno mas aj kontakt na doktora Sestrienku, ktory operoval aj mna v BA. Drzim palce.
Juraj
Pridané: 13.08.2013, 11:49
Reagovať
Pridané: 13.08.2013, 11:49
Reagovať
Re: Re: Re: Strhany vez
No dnes som bol u ortopeda ktorý sa mi na ten snimok na CD ani nepozrel.. Vravel ze je to len asi natiahnuty vaz nie natrhnuty a ze mozno som to koleno len preťazil a ze sa mam setriť radšej... a v sprave je rezonancia s otaznikom tak asi čas ukaze ci ma bude aj nadalej boliet... A vravel som mu dokonca aj ze sa to kazdym dnom zlepsuje pretoze vcera to bol presne mesiac a aj ten tlak v kolene opuch uz nieje taky a aj bolest nieje taka tak asi som to privelmy vychvalil :D ...
Ale zasa chirurg mi vravel ze to podla snimku vizera na nadrhnuty (vaz ta medzera)

Takze teraz ani neviem vôbec ze čo mi vlastne je... či ho mam nadrhnuty abo odrhnuty abo natiahnuty alebo čo Vôbec neviem ako zistim či je nadrhnuty alebo nie vraj by som mal aj vnutorne krvacanie... Ako ja ho nesetrim vôbec len 2x som mal tlakovy obvez kedy som si nemohol dovolit krivať. Skusim ešte počkat dam tomu čas a kupim si aj ten gelo 3 complex a uvidim podla bolesti...
Ale je vsak mozne ze by som ho mohol mat ten vaz poskodeny a nevedel o tom ? ziadna bolest by uz potom nebola?
A ten gelo complex na kolko mi vydrzi to 390g balenie kedze sa ma pouzivat 2 x denne ale odmerka tam neni kolko obsahuje a tiez kedy ho mam pouzivat rano vecer pri cviceni na koleno?
Vlado Zlatoš
Pridané: 20.08.2013, 21:40
Reagovať
Pridané: 20.08.2013, 21:40
Reagovať
Re: Re: Re: Re: Strhany vez
Ak sa ti poskodil vaz, rucite by si to pocul prasknutim pri uraze a samotne zapuchnutie je tiez dovod na obavu. Vaz vsak mozes mat iba natrhnuty, on sa vsak po case odtrhne, to je iste. Gelo-3 ti vydrzi na mesiac ak ho budes pouzivat 1x za den jednu davku podla navodu na obale.
daniella
Pridané: 07.08.2013, 20:17
Reagovať
Pridané: 07.08.2013, 20:17
Reagovať
členky
Ahoj, prosím o radu: Mladý muž do 30r, aktívny športovec (futbal vonkajší aj salový)od detstva. Pravidelné tréningy a zápasy. Po mesiaci bolesti v členkoch mu po vyšetrení RTG diagnostikovali artrózu členkov, opotrebovaná chrupavka. Doktor odporúčal cvičiť a predpísal artrodar. Prosím o radu-tvoj názor, ako napomôcť liečbe, akými výživovými doplnkami, stravou(už 2roky máme upravený jedálniček podľa tvojich rád a tipov,takže základné zásady celkom ovládam), akými cvikmy??? Dá sa vôbec nečo také odstrániť úplne, alebo je to celoživotné?
Vlado Zlatoš
Pridané: 12.08.2013, 22:26
Reagovať
Pridané: 12.08.2013, 22:26
Reagovať
Re: členky
Na tuto otazku neviem urcito odpovedat. Na riesenie takychto problemov nie som odbornik ale budem, ak by som ho mal aj ja sam (asi malo pravdepodobne). Rehabilitacne postupy, ktore tu uvadzam sa tykaju operacie meniskov a kriznych vazov. Nic vam vsak nebrani tomu, aby ste ich aplikovali v plnej sirke a dlzke a pokusili sa tak urobit maximum...
daniella
Pridané: 13.08.2013, 07:31
Reagovať
Pridané: 13.08.2013, 07:31
Reagovať
Re: Re: členky
Prosím o nejaké info aspon ku strave...resp. k výživovým doplnkom. čím by sa dalo napomôcť obnove úrázmy zničenej chrupavke? Niektoré prípravky som si našla na nete (kolagén, včely, zelená mušla, serrapeptáza, GELO 3, MSM...)ale neviem čomu dať prednosť, aby to nebolo len vyhadzovanie peňazí. A aký je tvoj názor na domácu huspeninu v súvislosti práve s klbmi a chrupavkami???
Vlado Zlatoš
Pridané: 20.08.2013, 21:20
Reagovať
Pridané: 20.08.2013, 21:20
Reagovať
Re: Re: Re: členky
Regeneraciu chrupavky je mozne ciastocne podporit aj produktami, ale bez pohybu k regeneracii nedojde. Ja osobne mam osvedcene Gelo 3 ale upozornujem, ze problemom chrupavky som nikdy netrpel. Informacie a rady, ktore su v tomto clanku sa tykaju predovsetkym regeneracie po operacii kriznych vazov.
palo2020
Pridané: 21.07.2013, 21:00
Reagovať
Pridané: 21.07.2013, 21:00
Reagovať
zašklby bočného stehenného svalu po operácii vnútorného meni
Dobrý deň.
chcem sa opýtať na pôvod zášklbov bočného stehenného svalu po operácii vnútorného menisku. Operovaný bol v piatok a dnes v nedeľu som bol prepustený do domáceho liečenia. poobede mi začalo šklabať v bočnom stehennom svale. je to dosť nepríjemné (nie bolestivé) a frekvencia zášklbov je cca každých 10 sekúnd niekoľko zášklbov... viete mi prosím poradiť ako sa tohoto zbaviť respektíve prečo to začalo?
vopred Ďakujem za odpoveď
Vlado Zlatoš
Pridané: 28.07.2013, 14:05
Reagovať
Pridané: 28.07.2013, 14:05
Reagovať
Re: zašklby bočného stehenného svalu po operácii vnútorného
Zatial by som sa nad tym vobec nepozastavoval. Nakolko operacia kolena je dost brutalny zasah (fyzicky), tak je uplne bezne, ze vedlajsich ucinkov je viac ako dost. Bude to mat suvis s nervovou sustavou, mozno narusenie nejakej svalovej synapsie alebo niecoho ineho na nervovej sustave. Na vasom mieste by som sa radsej zameral na formy pohybu, ktore dokazete zvladnut ale posunu vas blizsie k uzdraveniu. Drzim palce.
Pridané: 07.05.2013, 18:24
Reagovať
Pridané: 07.05.2013, 18:24
Reagovať
koleno-meniskus
Zdravim, chcel by som sa opytat, ktore cviky na poskodenie menisku 1.stupna-trhlina,odporucate? lekar po MR mi povedal ze sa to upravi rehabilitaciou na ktoru nemam momentalne cas. Povedal ze ak sa citim mozem dalej rekreacne hravat futbal, nepocitujem bolest ale pri vrovnanvani nohy mi sem tam ieco puka v kolene ako keby podskakovalo jablcko ale bez bolesti, dakujem
Vlado Zlatoš
Pridané: 10.05.2013, 16:12
Reagovať
Pridané: 10.05.2013, 16:12
Reagovať
Re: koleno-meniskus
Ak si cas nenajdete teraz dobrovolne, najdete si ho neskor nasilu, ked koleno bude boliet a bude ho treba mozno aj operovat. Menisky su len otazka casu, ine je to pri rehabilitacii vazov. V kazdom pripade nie je odveci venovat aspon 10 minut denne spevnovaniu kolien, je to mala cena ktoru treba zaplatit.
dubinsky17
Pridané: 02.06.2013, 00:01
Reagovať
Pridané: 02.06.2013, 00:01
Reagovať
klbova výživa
Ahoj Vlado, Za posledných 12 mesiacov som si vyklbil rameno, dva krát koleno a členok(výron) dosť ťažké obdobie na človeka so športovým srdiečkom ale nechcem to vzdať a tak by som možno potreboval radu ohladom kĺbovej výživy.Vyvijam velku zataž hlavne na dolne partie kedže mam 3-krát do týdžna intervalove tréningy plus jeden den vytrvalostný,(beh,schody,bycikel...) a taktiež silové dni čiže poriadne zaťaženie a od doktorov som sa dozvedel len razantné riešenie že mam čakať a keď sa to bude opakovat viackrát tak si to mam všetko zoperovať.Našiel som si na vašej stránke cviky na šlachy a spevňovacie cviky ktoré budem použivať každý deň popri treningových jednotkach no doteraz som sa snažil bez doplnkovej výžive vykriť a regenerovať no vidím že sa tomu nevyhnem no chcel by som radu akú značku,typ(kĺbova vyživa) mam skúsiť pretože v tomto smere som nulovy uplne bez skúsenosti, Ani neviem či je vhodne ju kombinovať s vitaminmy ako je zinok,vapnik.
Vlado Zlatoš
Pridané: 01.05.2013, 21:19
Reagovať
Pridané: 01.05.2013, 21:19
Reagovať
Re: klbova výživa
Ahoj, ja mam najlepsie skusenosti s Gelo3 od Kompava, ale toto je len klbna vyziva, ktora ti nezabezpeci spevnovanie sliach a uponov. To si budes musiet oddriet pohybom. Kolena su jednoduhsie, s ramenami je vacsi problem. Drzim palce.
Pridané: 16.04.2013, 07:32
Reagovať
Pridané: 16.04.2013, 07:32
Reagovať
operácia menisku
Zdravím, mám otázku. Som dva týždne po operácii menisku a kúska chrupavky. z vnútornej strany pod kolenom sa mi vytvorila nejaká hrudka, ktorá po vyrovnaní nohy a následnom skrčení strašne bolí. Lekár mi povedal, že sa to niekedy stáva. Je to bolestivé a teda ani neohnem koleno. Môže sa tá hrudka, resp. pod kolenom rozmastiť? Alebo je na to niečo iné?
Vlado Zlatoš
Pridané: 22.04.2013, 15:47
Reagovať
Pridané: 22.04.2013, 15:47
Reagovať
Re: operácia menisku
Neroziumiem otazke, co znamena "rozmastit"? Rozmasirovat, kremovat? V kazdom pripade proces hojenia po operacii nikdy nie je hladky ani prijemny, obzvlast, ak nasledujete nase odporucania, ktore vsak v konecnom dosledku vedu k rychlejsiemu a funkcnejsiemu uzdraveniu.
Pridané: 22.07.2012, 16:00
Reagovať
Pridané: 22.07.2012, 16:00
Reagovať
Borelioza
Ahoj velmy uzitocny clanok ;) chcel by som sa spytat ohladom toho doplnku vizivi pre klby GELO-3 complex ze ci pomôze aj cloveku ktory ma boreliozu moj otec ju ma a bolia ho vsetky klby no hlavne ramena ale aj kolena clenky atd doslova mu vrzga a rabka v klboch boreliozu uz ma dost dlho mal totiz v sebe 2 infikovanich kliestoch az 3 mesiace a ani nwm ci ju ptm este liecil antibiotikami...
Vlado Zlatoš
Pridané: 23.07.2012, 09:35
Reagovať
Pridané: 23.07.2012, 09:35
Reagovať
Re: Borelioza
Na tuto otazku nedokazem plnohodnotne odpovedat. Za pokus to stoji.
scroll-top